szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Olyan mértékben növekszik a mesterséges intelligenciával működő szuperszámítógépek energiaéhsége, hogy azt egy ponton túl már nagyon nehéz lesz lekövetni.

A mesterségesintelligencia-alapú szuperszámítógépek építése már most sem nevezhető olcsó mulatságnak, és az üzemeltetésük sem éppen energiatakarékos, ám a jövőben az áruk és az energiaéhségük is tovább növekedhet. A szerkezetek következő generációja hatalmas méretű, költségű és energiaigényű lesz – írja az Interesting Engineering.

A Georgetown, az Epoch AI és a Rand kutatóiból álló csapat legújabb tanulmánya szerint 2019 és 2025 között a vezető, a mesterséges intelligenciára támaszkodó adatközpontok hardverköltségei és energiafogyasztása minden évben megduplázódott. Ha ez az exponenciális növekedés folytatódik, 2030-ra egyetlen mesterséges intelligenciával működő szuperszámítógép kétmillió chipet tartalmazhat, 200 milliárd dollárba kerülhet, és 9 gigawatt energiát fogyaszthat. Ez nagyjából annyi, amit kilenc atomreaktor képes csak megtermelni.

Bár az adatközpontok egyre hatékonyabbak, ez nem elég az általános energiaigény csökkenéséhez. Miközben az energiaéhség a fent említett időszak között évente a duplájára nőtt, a wattonkénti számítási teljesítmény ugyanezen időszak alatt csupán 1,34-szeresére (szintén évente). „A mesterségesintelligencia-alapú szuperszámítógépek energiahatékonysága javul, de ez a változás nem elég gyors ahhoz, hogy ellensúlyozza az általános energianövekedés mértékét” – jegyezte meg az Epoch AI. A tanulmány az arXiv preprint szerveren jelent meg.

Az említett 9 GW egyébként 7-8 millió háztartás számára jelentene elegendő energiát.

Jelenleg a legfejlettebb MI-szuperszámítógép az xAI Colossus nevű gépe, amit 214 nap alatt építettek fel, és 7 milliárd dollárba – nagyjából 2507 milliárd forintba – került. A szerkezetben 200 000 MI-chip dolgozik, és 300 megawattnyi áramot fogyaszt, ami 250 000 háztartás fogyasztásával egyenértékű energiamennyiség.

Epoch AI on X (formerly Twitter): “How quickly are AI supercomputers scaling, where are they, and who owns them?Our new dataset covers 500+ of the largest AI supercomputers (aka GPU clusters or AI data centers) over the last six years.Here is what we found🧵 pic.twitter.com/X5ZOqXvavv / X”

How quickly are AI supercomputers scaling, where are they, and who owns them?Our new dataset covers 500+ of the largest AI supercomputers (aka GPU clusters or AI data centers) over the last six years.Here is what we found🧵 pic.twitter.com/X5ZOqXvavv

A fejlesztést az ipar katalizálja. Míg 2019-ben az ilyen szuperszámítógépek 40 százaléka volt magáncégeknél, addig ez az arány 2025-re 80 százalékra emelkedett. Mindez jól mutatja, hogyan lett a mesterséges intelligencia a kutatók eszközéből a gyártás eszköze.

A tanulmány szerint az Egyesült Államok jelenleg az MI-szuperszámítógépes kapacitás körülbelül 75 százalékát tudhatja magáénak, míg Kína nagyjából 15 százalékkal a második. Ugyanakkor ez nem feltétlenül tükrözi a felhasználás helyét, ugyanis ezekhez távolról is hozzá lehet férni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!