szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Észrevettek egy mellékes, fordított képkeresési képességet a ChatGPT-ben, és az eredmények gyorsan ellepték a közösségi oldalakat. Azonban egyre több az aggódó hang, és ismét kérdéses, hogy mit szabadítottunk magunkra.

Az eddigi legfejlettebb érvelési modellként, komoly kódolási, matematikai és természettudományos képességek birtokosaként jellemezte az OpenAI a napokban kiadott o3-at (amely egyébként „könnyített változatával”, az o4-minivel együtt jelent meg).

Nem véletlen, hogy rengetegen kezdték kipróbálni, és e próbák során kiderült, hogy az új változatok potenciális geo-keresővé válhatnak, azaz pillanatok alatt képesek megmondani, hogy hol készült egy fotó. Egyre többen használják a chatbotot fotók helyszínének meglelésére. Például megkérik az o3-at, hogy képzelje el, hogy GeoGuessr játékkal játszik, és adja meg a választ a mellékelt képek alapján. (A GeoGuessr egy online játék, amelynek a célja, hogy a játékos kitalálja, hol is van az a helyszín, amit a Google Street View segítségével lát.) Állítólag az o3 különösen jó abban, hogy finom vizuális nyomok alapján beazonosítson városokat, tereptárgyakat, sőt éttermeket, bárokat. Sok esetben úgy tűnik, hogy a modell nem a korábbi ChatGPT-beszélgetések emlékeiből vagy a fényképekhez csatolt metaadatokból merít.

Senki se gondolja azonban, hogy ezt csak az o3 (esetleg az o4-mini) tudja. A TechCrunch számos fényképet futtatott az o3-on és egy régebbi, képalkotási képességekkel nem rendelkező modellen, a GPT-4o-n, hogy összehasonlítsa a modellek helymeghatározási képességeit. Meglepő módon a GPT-4o gyakrabban adta ugyanazt a helyes választ, mint az o3, ráadásul kevesebb idő alatt. Viszont legalább egy olyan eset volt, amikor az o3 megtalálta a megfelelő helyet, a GPT-4o viszont nem.

Bármilyen szórakoztatónak is tűnik az o3 (vagy a GPT-4o) ilyesfajta képkereső funkciója, adatvédelmi aggályokat is felvet, különösen a doxolás tekintetében. A doxolás valaki személyes adatainak, különösen tartózkodási helyének/lakhelyének nyilvános megosztása az interneten.  Semmi sem akadályoz meg egy rossz szándékú netezőt abban, hogy képernyőképet készítsen valakinek az Instagram-történetéből, majd a ChatGPT segítségével próbálja meg „doxolni” az illetőt. Az aggályok jogosak, ezért a TechCrunch meg is kereste az OpenAI-t az ügyben.

Az OpenAI szóvivője a következő választ küldte. „Az OpenAI o3 és o4-mini vizuális érvelést hoz a ChatGPT-be, így hasznosabbá válik az olyan területeken, mint a kisegítő lehetőségek, a kutatás vagy a helyek azonosítása a vészhelyzeti reagálásban. Dolgoztunk azon, hogy modelljeinket megtanítsuk a személyes vagy bizalmas adatokra vonatkozó kérések visszautasítására, és további óvintézkedéseket tettünk annak megakadályozására, hogy a modell magánszemélyeket azonosítson a képeken. Aktívan figyeljük az adatvédelmi irányelveinkkel kapcsolatos visszaéléseket, és fellépünk ellene”.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!