szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kedd hajnalban tetőzik az Éta Aquaridák meteorraj, amelynek hullócsillagokban legsűrűbb időszaka körülbelül egy héten át tart – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Az Éta Aquaridák meteorraj minden évben május elején érkezik a tavaszi égboltra, amelynek szülőobjektuma a Halley-üstökös. A tavasz legsűrűbb meteorrajának tetőzése kedd hajnalban várható, és az időjárástól függően akár 30 sebesen száguldó hullócsillag is megfigyelhető egy óra alatt.

Szórványos meteorok minden éjszaka láthatók, de az év bizonyos időszakaiban ennél jóval sűrűbb, egy irányból jövő hullócsillagesővel is találkozni lehet; ilyen, úgynevezett meteorzápor lesz a kedd hajnali is.

Mint írják, az Éta Aquaridák az év negyedik legintenzívebb meteorzápora. A raj április 19. és május 28. között aktív, a legtöbb hullócsillag pedig május 6-án, kedden, hajnali 3 és 4 óra között látható.

A meteorrajok legnagyobb része üstökösökből származik, amelyek a pályájuk mentén poranyagot pöfékelnek ki. Az év azon időszakában, amikor a Föld az üstökös pályáját metszi, ütközik ezekkel a keringő részecskékkel, látványos meteorrajt produkálva.

Az Éta Aquaridák szülőobjektuma az 1P/Halley-üstökös, amely a legrégebb óta ismert és leghíresebb periodikus üstökös az égen. A Halley-üstökös átlagosan 76 évente kerüli meg a Napot. A Föld pályája évente kétszer is metszi az üstökös pályáját, ami két hullócsillagzáport is létrehoz. Az intenzívebb raj a leszálló csomó mentén kialakult májusi Éta Aquaridák, a másik pedig a felszálló csomó mentén létrejövő, azonban csak harmadakkora aktivitású, október végi Orionidák.

Új elmélet született a Naprendszer rejtélyes „kilencedik bolygójáról”

Vajon létezik a Neptunusznál is nagyobb planéta, amely olyan elképesztő távolságban kering a Nap körül, hogy eddig senki nem vette észre?

Az Éta Aquaridák meteorrajhoz tartozó meteorok a sebességükről ismertek, ugyanis mintegy 66 km/s sebességgel érkeznek, és hirtelen fékeződnek le a Föld a légkörébe érve. Mivel az évnek ebben a szakában a Vízöntő csillagkép a hajnali órákban látszik Magyarországról, ezért a meteorok észlelésére is ebben az időszakban van leginkább lehetőség. A hullócsillagok az égbolt egészén előfordulhatnak, de a legjobb, ha kelet, délkelet felé néz nem túl alacsonyan – javasolja a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Mint kiemelik, akinek jó a rálátása a keleti horizontra, a négy órakor kelő fényes Vénuszt is láthatja, tőle jobbra a Szaturnusz halvány, narancsos fénypontjával.

(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!