szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A szülők megtévesztésére hegyezik ki a legújabb csalásformát, amiben egy veszélyes hivatkozás megnyitására próbálják rávenni az embert.

Újabb csaláshullám indult meg Magyarországon – immáron a sokadik. A legújabb módszer felütése látszólag az unokázós csalások mintájára épül, de ez most a szülőket célozza, például „Szia Apa” felütéssel.

A csalárd SMS-ben az áll, hogy a gyerek telefonja „teljesen tönkrement”, és az az új száma, amiről az üzenet is érkezett. A lényeg azonban a hivatkozás az üzenet végén, melyet megnyitva a szülőnek üzenetet kéne írnia a WhatsAppon keresztül.

Olvasói fotó / HVG

Ha ilyen üzenettel találkozik, törölje azonnal, és semmiképpen ne kattintson a hivatkozásra. Az ilyen csalások általában valamilyen személyes adat ellopására vannak kihegyezve, melyre ügyes taktikákkal vezetik rá a gyanútlan felhasználókat. Akár végső soron a fizetési adatait is elkérhetik a rosszindulatú felek valamilyen ürügy mentén.

Mit tegyek, ha azt gyanítom, csaló hív vagy ír?

A telefonhívásra alapozó átverések elkerülésének egyik módja lehet, ha az ember nem veszi fel a telefont. A többi módszer nagy része a ma elérhető technológiákkal meglepően egyszerűen kijátszható. De néha egyetlen jól feltett kérdéssel is menthető az ügy.

A csalások rendkívüli módon megszaporodtak az utóbbi időben, próbálkoznak a rosszindulatú felek a Magyar Telekom és az OTP nevében is – de gyakorlatilag bármilyen szervezet nevében kereshetik már az embert.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!