Találtak egy baktériumot, ami csak úgy falja a szén-dioxidot
Amerikai kutatók egy olyan baktériumra találtak rá, ami a növényekhez hasonló módon fogyasztja a szén-dioxidot. Ez a jövőben a klímaváltozás elleni harcot is segítheti.
HVG
Olyan új mikrobát fedeztek fel a Colorado Állami Egyetem kutatói, amely képes gyorsan bekebelezni majd lenyelni a szén-dioxidot, így lényegében megköti azt. A kutatók által csak Chonkus néven említett baktérium egy cianobaktérium, amely a növényekhez hasonlóan, fotoszintézis útján táplálkozik szén-dioxiddal. A kutatók azt is kimutatták, hogy sokkal több szén-dioxidot képes fogyasztani, mint a többsejtű társai.
James Henriksen, az egyetem tudósa szerint a mikroszkopikus élőlény alkalmazkodott a zord körülményekhez, és speciális tulajdonságokat fejlesztettek ki – olyanokat, amelyek közül néhány hasznos lehet az emberek számára a globális felmelegedés elleni küzdelemben. A kutató kiemelte, hogy az ilyen baktériumok elengedhetetlenül szükségesek a földi élethez. A felfedezésről az egyetem honlapján számoltak be a szakemberek.
Ahogy az Interesting Engineering is írja, az ember életterét ártalmatlan baktériumok népesítik be, amelyek egyszerűen a háztartási ökoszisztéma részét képezik. A legtöbb mikroba szabad szemmel nem látható, de amint ezekből a mikroszkopikus, egysejtű organizmusokból elegendő mennyiség képződik egy látható filmréteg formájában, olyan képességeket mutatnak, amelyeket az emberiség problémáinak megoldására is lehet használni.
Minden jel szerint a Malassezia sympodialis nevű gomba képes megvédeni a szervezetet a Staphylococcus aureus nevű baktérium fertőzésétől, ami komoly megbetegedést okozhat.
A kutatók korábban már kimutatták, hogy az extremofilek – azok az élőlények, melyek olyan, szélsőséges fizikai vagy kémiai tulajdonságokkal bíró élőhelyekhez alkalmazkodtak, ahol más organizmusok elpusztulnának – meleg, hideg, nedves és száraz helyeken egyaránt megtalálhatók.
A projekt, amely célja, hogy megtalálják az emberiség számára hasznos baktériumokat, 2024 októberében indult. Ennek részeként sikerült most az új mikroorganizmusra rátalálni, a kutatók pedig abban bíznak, hogy akár az ember közvetlen környezetében is találnak még több olyat, ami a mostanihoz hasonló módon akár még a klímaváltozás megfékezését is segítheti.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.