Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Nem nehéz kitalálni, mit csinál 1400 kisebb-nagyobb technológiai vállalat, több mint 600 befektető és 100 ország, köztük 35 európai állam képviselője egy helyen: megmutatják, megnézik, megbeszélik, hol tart és merre halad a világ. Szerdán megkezdődött a berlini GITEX Europe konferencia: fejlődésről, nyitottságról és magyar szemmel nézve elképesztő összegű befektetésekről.

Dubaji technológiai kiállításként indult, az 1980 óta eltelt négy és fél évtized alatt hét országban zajló konferenciasorozattá bővült a GITEX. A startupok, technológiai befektetők és döntéshozók képviselőit vonzó rendezvény ezúttal Berlinben zajlik.

Az esemény megnyitóján Trixie LohMirmand, a konferenciasorozatot szervező Dubai World Trade Centre ügyvezető alelnöke, a Kaoun International vezérigazgatója elmondta: nem akarják, hogy a GITEX-események az ötletekről szóljanak, arra van már elég rendezvény a világon. Szabályozási kérdések és stratégiák megvitatása helyett a megvalósításra helyezik a hangsúlyt, „sebességbe akarják tenni az innovációt”. LohMirmand a konferencián arról is beszélt, Európa nyitottsága ágyazhat meg annak, hogy „a tőke, a kód és a tehetség gyorsan beporozzák egymást”.

Trixie LohMirmand a GITEX Europe 2025 konferencián
Balogh Csaba / HVG

Jan Kavalírek cseh ipari és kereskedelmi miniszterhelyettes közölte, országa számára jelenleg az egyik legfontosabb prioritást nemcsak a mesterséges intelligenciára alapuló megoldások bevezetése jelenti, hanem az is, hogy a lehető legjobb környezetet teremtsék meg a terület kutatóinak. Azaz Csehország szeretné elérni, hogy az MI-t fejlesztő szakemberek potenciális bázisukként tekintsenek az országra. Jan Kavalírek szavai szerint ennek érdekében jelentős összegeket fektetnek mind a szoftveres, mind a hardveres infrastruktúrába.

Az ilyesmivel foglalkozó kutatókat a régióban közel sem csak a csehek célozzák, hanem mások mellett a magyar kormány is. Mint arról beszámoltunk, Krausz Ferenc Nobel-díjas tudós vezetésével szerveződik az új Élvonal Alapítvány, amely tucatszám hozná Magyarországra a tudósokat külföldről, részben a mostanában felkapott mesterséges intelligencia területére összpontosítva. A magyar kormány által életre hívni kívánt alapítvány formátuma keserűen ismerős: ez az, amiben az állami források elveszítik közpénz jellegüket. 

A kazahsztáni GITEX Central Asia & Caucasus bejelentése a berlini GITEX Europe 2025 konferencián
Balogh Csaba / HVG

Sem a csehek, sem a magyarok nincsenek könnyű helyzetben: nem csak az európai országokkal vannak versenyben. Ezt példázza a GITEX Europe első napján, szerda délután tett bejelentés is. A dubaji szervezők jövő évtől újabb várossal bővítik a konferenciasorozat hatókörét: a közép-ázsiai és kaukázusi régióra fókuszáló GITEX-konferencia Kazahsztánban lesz 2026 júniusában.

Az elsőre talán meglepő helyszínválasztás mögött figyelemre méltó számok állnak: Kazahsztánban található Közép-Ázsia legnagyobb adatközpontja, az ország közszolgáltatásainak 90 százaléka digitalizált, ráadásul javában épül egy nemzetközi mesterségesintelligencia-központ. Ezeknek köszönhetően Kazahsztán a motorja annak a régiós innovációnak, amelyhez tavaly mintegy 95 millió dolláros kockázatitőke-befektetés érkezett. Összehasonlításként: a közel 38 ezer milliárd forintot kitevő összeg 90 százalékát jelenti annak a teljes pénzmennyiségnek, amennyiből a magyar állam az idei évben gazdálkodhat.

Ha értesülni szeretne a GITEX Europe konferencia érdekességeiről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!