szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Több jelentés is azt mutatja, hogy a mesterséges intelligencia veszélyezteti a csökkentésre – vagy legalább a stagnálásra – vonatkozó globális károsanyag-kibocsátási terveket.

Amellett, hogy a mesterséges intelligencia sok mindenben képes segíteni az emberiséget – elég csak a gyógyszerkutatásokra vagy az orvosi diagnosztikára gondolni –, komoly problémák is vannak vele. Ilyen például az, hogy a működtetésük rengeteg energiát emészt fel. Olyan sokat, hogy a Microsoft esetében például egy leállított atomerőművet kell újraindítani.

Ez az energiaéhség a károsanyag-kibocsátás növekedésével jár, ennyit ugyanis jelenleg nem lehet csak és kizárólag alternatív forrásból megtermelni. Úgy tűnik azonban, hogy a mesterséges intelligencia más módon is szennyezi a környezetet.

A Greenpeace nyilvánosan elérhető adatokra épülő friss tanulmánya azt mutatja, hogy a mesterségesintelligencia-chipekben használt félvezetők gyártásából származó károsanyag-kibocsátás mértéke 2024-ben a négyszeresére nőtt.

Greenpeace

Sok nagy chipgyártó – köztük például az NVIDIA – a GPU-k és memóriaegységek elkészítésében olyan cégekre támaszkodik, mint a tajvani TSMC vagy az SK Hynix. A gyártás nagy része Tajvanon, Dél-Koreában és Japánban történik, ahol az elektromos hálózatok elsősorban fosszilis tüzelőanyagokra támaszkodnak, ami már önmagában növeli a kibocsátást.

Greenpeace

A szervezet azt is állítja, hogy 2030-ra a mesterséges intelligencia globális villamosenergia-szükséglete a jelenlegi 170-szeresére nőhet.

A Bloomberg szerint mindez aggodalomra adhat okot, az ilyen mértékű növekedés miatt ugyanis elérhetetlenné válhatnak a globális emissziós célok. A problémát megoldaná, ha a gyártók alternatív energiaforrásokra támaszkodnának, ám egyelőre ennek épp az ellenkezője történik. Dél-Korea nemrég bejelentette, hogy négy óriási gázerőművet kíván építeni, Tajvan pedig az MI-vel kapcsolatos gyártás ürügyén szintén bővítette a földgázt használó infrastruktúráját.

A Nemzetközi Energiaügynökség szerint az Egyesült Államok is öles lépétekkel halad afelé, hogy minden korábbinál több energiát használjon el. Az elemzés azt sugallja, hogy az adatközpontok energiafogyasztása 2030-ra a villamosenergia-igény növekedésének felét teheti ki. Az USA jó úton halad afelé, hogy több áramot fogyasszon az adatok feldolgozása, mint az energiaigényes terméket – köztük az alumínium, az acél, a cement és vegyi anyagok – előállítása összesen.

HVG Ai5 – Mit okoz nekem ma a mesterséges intelligencia? Mit várhatok holnap?

Megjelent a HVG mesterséges intelligenciával foglalkozó kiadványának ötödik száma.

Az adatközpontok villamosenergia-igénye 2030-ra több mint kétszeresére, körülbelül 945 terawattórára (TWh) nőhet globálisan. Ez több, mint Japán éves áramfogyasztása, és 30-szor több annál, amennyit Írország fogyaszt el évente.

A mesterséges intelligencia támogatói szerint ugyanakkor a felhasznált energia mennyisége egy ponton túl már csökkenni fog, az MI ugyanis olyan innovációkhoz vezethet, amelyek ezt segítik elő.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!