Ha elhatározta, hogy holnaptól többet fog mozogni, akkor azt érdemes már a mai napon elkezdeni. Igaz, nem feltétlenül a mozgással, hanem egy másik tevékenységgel: az alvással. Még pontosabban: a szokásosnál korábbi lefekvéssel.
Az ausztrál Monash Egyetem kutatói a vizsgálatuk során arra jutottak, hogy jelentős kapcsolat van a korai lefekvés, valamint a másnapi (több) mozgás valószínűsége között – írja a Science Alert. A szakemberek összesen 19 963 embert vontak be a vizsgálatba, akik egy éven át viseltek aktivitásmérőt. Mindez összesen közel hatmillió éjszaka és nappal során rögzített adatot jelentett a számukra, amit feldolgozva jutottak a fenti eredményre.
A PNAS című tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint az adatok azt mutatták, hogy összességében a korábbi lefekvés a következő napon mérsékeltebb vagy intenzívebb testmozgással párosult. Azok, akik este 9-kor feküdtek le, átlagosan 30 perccel mozogtak többet például azokhoz képest, akik hajnali 1 órakor kerültek ágyba, és 15 perccel többet azokhoz képest, akik este 11-kor hajtották álomra a fejüket.
A vizsgálat egy másik fontos megállapítása az volt, hogy akik korábban feküdtek le a szokásosnál, de ugyanannyit aludtak, mint általában, azok másnap az aktivitási időben nagyobb eséllyel értek el egyéni csúcsokat. A kutatók a vizsgálat során figyelembe vették az életkort, a testtömeg-indexet, valamint azt, hogy hétköznap vagy hétvége során keletkezett-e az adat. A vizsgálatot egy másik, 5898 főből álló csoporton is elvégezték, és az is hasonló eredményt mutatott.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy egyelőre nem lehet kiküszöbölni az olyan tényezőket, mint például a bagolytípusok bioritmusa, akik inkább este aktívabbak, így később feküdhetnek le és kevesebbet mozoghatnak másnap. Ettől függetlenül Josh Leota, a Monash Egyetem pszichológusa úgy látja, a fenti eredmény alapján érdemes lehet átgondolni, hogy a jövőben ne külön–külön tüntessék fel a kampányok az embereknek az alvás és a mozgás előnyeit, hanem mutassák meg azt is, hogy egyik a másikból következhet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.