Szó szerint 1984: bőr alá ültethető nyomkövetőt javasoltak a techcégek a brit kormánynak

A brit igazságügyi minisztérium mások mellett a Google-től, az Amazontól és a Microsofttól kért javaslatokat az igazságügyi rendszer leterheltségének enyhítésére. Jogvédők szerint riasztó ötletek merültek fel.

  • HVG HVG
Szó szerint 1984: bőr alá ültethető nyomkövetőt javasoltak a techcégek a brit kormánynak

Techcégek képviselőivel szervezett találkozót a brit igazságügyi minisztérium, hogy javaslatot kérjen tőlük a börtönök zsúfoltságának és a börtönőrök leterheltségének enyhítésére – tudta meg a Guardian. Több mint kéttucatnyi vállalattal folytattak megbeszélést a munkáspárti kormány miniszterei, akik arra vártak megoldásokat, hogy „börtönön kívüli börtönöket” hozzanak létre viselhető technológiák, viselkedésfigyelő és helymeghatározó rendszerek segítségével. Olyan javaslatok merültek fel, mint az elkövetők bőre alá helyezhető nyomkövető eszközök, a fogva tartott rabokat felügyelő robotok, illetve a rabokat szállító vezető nélküli járművek.

Az egyeztetéseken részt vettek mások mellett a Google, az Amazon, a Microsoft és a Palantir képviselői is, melyek szorosan együttműködnek az amerikai hadsereggel, és szerződésben állnak a brit egészségügyi ellátórendszerrel is. Az IBM és a magánbörtönöket üzemeltető Serco is jelen volt a tárgyalásokon.

Shabana Mahmood igazságügyi miniszter azt mondta, el szeretné mélyíteni az együttműködést a brit kormány és a techcégek között, hogy kezeljék a börtönzsúfoltságot, csökkentsék a bűnismétlést és biztonságosabbá tegyék a közösségeket. A miniszterek arra kérték a techvállalatokat, hogy képzeljék el, milyen lenne egy digitális, adat- és technológiaalapú igazságszolgáltatási rendszer 2050-ben. Az elképzelések közt szerepeltek valós idejű viselkedésmegfigyelésen alapuló rendszerek, illetve az elkövetők rehabilitációjának mesterségesintelligencia-alapú támogatása.

Emberi jogi szervezetek a javaslatokat „riasztóan disztópikusnak” tartják, és arra figyelmeztetnek, hogy a kormány túl közel kerül a techóriásokhoz. Egy kormányzati forrás azzal próbálta elütni a kritikákat, hogy csak ötletelés zajlik. Az igazságügyi minisztérium szóvivője szerint a lakosság joggal várja el, hogy vizsgálják azokat a technológiákat, amelyek segíthetnek visszaszorítani a bűnözést, hatékonyan megfigyelni az elkövetőket és megőrizni a közbiztonságot.

Mindeközben Magyarországon nemrég cserélték le a bűnügyi felügyelet alá vont személyek ellenőrzésére szolgáló nyomkövető lábbilincseket – karórára. Ezek feltehetően kínai eredetű eszközök, nemrég arról is írtunk, hogy milyen tapasztalatokat szerzett az egyik „felhasználó”.

Okosórák „okosba”: kínainak tűnő eszközre cserélték a nyomkövető lábbilincseket, de a beszerzés jogsértő lehet

Pontosabb, gazdaságosabb, diszkrétebb – ezzel indokolta a Belügyminisztérium, hogy az összes, 1143 érintett személynél „bokáról csuklóra vándoroltak” a nyomkövető eszközök, vagyis a bűnügyi felügyelet alatt állók lábbilincs helyett karórát kaptak. Ám úgy tűnik, a kínainak tűnő eszköz nem túl pontos, ráadásul a beszerzés felvet kérdéseket, az indokai pedig homályosak.