Mindenki tudja, hogy manipulatív a Fidesz módszere, de akkor mire jó a Voks 2025?
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
A mesterséges intelligencia keresztapjaként emlegetett Nobel-díjas tudós, Geoffrey Hinton szerint kár lenne azzal áltatniuk magukat bizonyos munkakörökben dolgozó embereknek, hogy a mesterséges intelligencia nem fogja őket leváltani. Felvázolt ugyanakkor egy alternatívát is nekik.
A mesterséges intelligencia fejlődésével egyre nő az a félelem is, hogy a gép egyszer csak elveszi az ember munkáját. Hogy ez mennyire van így, arról sokat lehet vitatkozni, a kérdés kapcsán pedig a mesterséges intelligencia keresztapjaként emlegetett Geoffrey Hinton igyekezett segíteni tisztán látni.
Annak ellenére, hogy Hinton részt vett az MI megalkotásában, egyáltalán nem elfogult. Sőt, korábban arról beszélt a Nobel-díjas tudós, hogy a mesterséges intelligenciát az emberiségre nézve is veszélyesnek tartja. A szakember szerint emellett azt is el kell ismerni, hogy az MI elvégezhet bizonyos feladatokat a cégeknél az ember helyett, amire azért is nagy az esély, mert a vállalatok folyamatosan keresik a lehetőségeket, hogy miként tudnák csökkenteni a kiadásaikat.
Hinton szerint ez nem jelenti azt, hogy azonnal minden munkahely veszélyben lenne. Mint mondta, vannak olyan pozíciók, amelyeket egy darabig még biztosan nem fenyeget az MI, ugyanakkor a The Diary of a CEO című podcastban arra figyelmeztetett: „a hétköznapi szellemi munka terén a MI mindenkit felvált”. Ezen a „hétköznapi szellemi munkán” leginkább az irodai munkaköröket értette, melyek inkább adminisztrációs folyamatokra épülnek, mintsem kreatív megoldásokra. Hosszabb távon arra lehet számítani, hogy egyetlen MI-asszisztens tíz embert tud majd helyettesíteni. A gép sok mindent meg tud majd csinálni, mint az ember, csak sokkal gyorsabban.
Hinton szerint ilyen veszélyeztetett munkakörök közé tartozhat például a jogi asszisztensi, de ő személy szerint egy call centerben sem merne hosszú távra tervezni – ezek a munkakörök ugyanis tökéletesen alkalmasak arra, hogy automatizálják őket.
A szakember azt javasolta, hogy mindenki, aki fél attól, hogy elveszítheti a munkáját, kezdjen el valamilyen fizikai szakmát tanulni – például legyen vízvezeték-szerelő –, az ugyanis egy darabig még biztosan nem fog bekövetezni, hogy a mesterséges intelligencia hajtotta robotok vegyék át az ember helyét az ilyen feladatok elvégzésénél.
Hinton úgy véli, azzal is tisztában kell lenni, hogy a mesterséges intelligenia valójában nem fog új munkahelyeket teremteni, mivel az MI épp arra jó, hogy automatizáljon, vagyis gyorsan és pontosan dolgozzon. Emiatt sok munkakör kiesik az ember számára.
Mindez azt a versenyt is elhozza, hogy kivételesen képzettnek kell lenni egy olyan munkában, amit a mesterséges intelligencia nem tud elvégezni, ott ugyanis nagy lesz majd a verseny.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.