85-20 a gép javára, legyőzte az orvosokat egy új diagnosztikai eszköz

A Microsoft közlése szerint messze túlszárnyalta a mesterséges intelligencia a hús-vér orvosok diagnosztikai képességeit, de azért még nem érdemes arra számítani, hogy a jövőben egy robot lesz majd a rendelőben.

  • HVG HVG
85-20 a gép javára, legyőzte az orvosokat egy új diagnosztikai eszköz

Az korábban már több esetben is kiderült, hogy a mesterséges intelligencia az orvoslásban sem tűnik ügyetlennek (sőt), de azért nem fogja teljesen kiváltani az orvosokat. Segíthet azonban az esetek megoldásában.

Most a Microsoft megoldásáról – AI Diagnostic Orchestrator / MAI-DxO – derült ki, hogy figyelemre méltó képességekkel rendelkezik a komplex esetek diagnosztizálása terén. Egészen pontosan a New England Journal of Medicine (NEJM) tudományos folyóiratban közzétett komplex esetek 85 százalékát tudta helyesen diagnosztizálni.

Ez azért is figyelemre méltó, mert a NEJM-ben publikált esetek elég bonyolultak, és jellemzően több szakembert, valamint diagnosztikai vizsgálatot igényelnek a végleges diagnózishoz. Így, emeli ki a Neowin, az, hogy az MI 85 százalékos eredményt tudott elérni, igencsak figyelemre méltó.

Meghallgatja az ember köhögését a Google mesterséges intelligenciája, majd jön a lehetséges diagnózis

A Google egy indiai startup céggel összeállva szeretné elérni, hogy a felhasználók mobilján is ott legyen az új diagnosztikai eszköze. A rendszer a telefon mikrofonja segítségével füleli, milyen hangokat ad ki az illető.

A MAI-DxO a nyelvi modelleket egyfajta virtuális panellé alakítja a szakemberek számára, és képes további kérdéseket megfogalmazni, vizsgálatokat elrendelni, vagy felállítani egy diagnózist. Az eszköz minden tesztelt nyelvi modell diagnosztizálási teljesítményét javította, de a legjobb eredményeket az OpenAI o3-mal párosítva tudta elérni.

Ezt a modellt alkalmazva érte el a 85 százalékos eredményt is. A Microsoft ezt össze is vetette az emberek eredményeivel: 21 gyakorló orvost vett alapul az Egyesült Államokból és az Egyesült Királyságból, akik 5–20 éves klinikai tapasztalattal rendelkeztek. Ugyanazokat a feladatokat kapták, mint az MI, és 20 százalékos pontosságot értek el.

Tudhatja a mesterséges intelligencia, mi lesz a következő betegségünk? És elhiggyük neki?

Több magyarországi szakmai műhelyben is próbálják betanítani a mesterséges intelligenciát arra, hogy bizonyos rutinfeladatokban segítse az orvosokat. Konkrét példákon keresztül mutatjuk be, hogyan hasznosítható az orvostudományban a mesterséges intelligencia. A jogi és az etikai keretek részletei még kidolgozásra várnak.

A Microsoft szerint az ilyen eszközök jelentősen felrázhatják az egészségügyi ellátást, például azzal, hogy a szakemberek egy hatékony döntéstámogató rendszert kapnak. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy az ördög a részletekben rejlik, és az eredményekben mutatkozó különbségek még nem jelentik azt, hogy egyik napról a másikra legyőzte az orvosokat a gép. A diagnózis felállításához azonban hasznos eszköznek bizonyulhat – a segítői szerepben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.