„Nem tudom” – amikor ezt írja önnek válaszul a mesterséges intelligencia, az nagyobb dolog, mint gondolná

Hamarosan megeshet, hogy a használt chatbot egyszerűen annyit mond majd: „nem tudom”. És ez igazából jó dolog.

  • HVG HVG
„Nem tudom” – amikor ezt írja önnek válaszul a mesterséges intelligencia, az nagyobb dolog, mint gondolná

Sokszor erény, ha az ember inkább beismeri, hogy nem tud valamit, és nem kezd a megfelelő tudás hiányában beszélni valamiről. Sajnos ezt a képességet még nem igazán tudta elsajátítani a mesterséges intelligencia, így esetenként akkor is válaszol, amikor bizonytalan, vagy nem tud valamit. Az eredmény: egy potenciálisan rossz válasz.

A Johns Hopkins Egyetem informatikus-hallgatói azonban úgy vélik, találtak egy megoldást a problémára, amivel az MI-k többet időzhetnek a problémák átgondolásával – sőt, egyfajta megbízhatósági pontszám azt is segíthet eldönteni, hogy az MI-nek mikor lenne érdemes azt mondani, hogy „nem tudom”. Ahelyett, hogy megkockáztatna egy rossz választ. Ami egy focimeccs eredményeinél még csak bosszúságot okozhat, de mondjuk az orvostudomány vagy a jog területén elég komoly problémákhoz vezethet.

A kutatók az arXiv preprint szerveren publikálták a munkájukat. „Az egész azzal kezdődött, amikor láttuk, hogy a legfejlettebb nagy nyelvi modellek többet gondolkodnak, hogy megoldják a nehezebb problémákat” – mondja William Juray PhD-hallgató, a tanulmány első szerzője. Mint megjegyzi: ezután elgondolkodtak azon, hogy ez az extra gondolkodási idő segíthet-e ezeknek a modelleknek meghatározni, hogy az adott problémát helyesen oldották-e meg. És ezt aztán vissza is tudják jelezni a felhasználónak.

Hogy jobban kivizsgálhassák a dolgot, a kutatók nagy nyelvi modellekkel különböző hosszúságú érvelés-láncokat generáltatott, miközben nehéz matematikai problémákat oldottak meg. Ezt követően megmérték, hogy a lánc hossza miként volt hatással a modell végső válaszára, valamint a végső magabiztosságára.

Fogalmunk sincs, mennyi energiát fogyaszt az MI, és aki tudhatja, az kamuzik erről

A mesterséges intelligencia működtetése sokkal több energiát fogyaszt, mint a hagyományos számítástechnika használata, de nem tudjuk pontosan mennyit, és akiknek van erről fogalmuk, azok ködösítenek.

Mint kiderült, az „általánosabb” gondolkodás javít a modellek pontosságán és magabiztosságán is, ugyanakkor még sok gondolkodás mellett is hajlamosak a vad találgatásokra, főleg a pontatlan válaszokért járó „büntetések” nélkül. Amikor pedig magasabbra tették a magabiztosság mércéjét, és hagyták tovább gondolkodni őket, a pontosság csökkent.

Ez – vélekedik Juray – azért történhet, mert a válaszok pontossága csupán egy része a rendszer teljesítményének. Ha nagyobb megbízhatóságot várnak el, és a rendszert hagyják tovább gondolkodni, akkor az több helyes és helytelen választ fog visszaadni. Bizonyos beállítások között a több helyes válasz megéri a „kockázatot”, de sok területen ez nem így van.

A fenti megállapítások farvizén a csapat három különböző beállítást tesztelt:

  • ahol nincs büntetés a helytelen válaszért,
  • ahol a helyes válaszokat ugyanolyan mértékben jutalmazzák, mint a rosszakat büntetik,
  • és ahol a helytelen válaszokat keményebben büntetik, mint a jókat jutalmazzák.

A kutatók úgy találták, szigorúbb környezetben a modellnek vissza kell utasítani a kérdés megválaszolását, ha nem elég magabiztos abban. Magasabb magabiztosság mellett ez azt jelenti, hogy több kérdés marad válasz nélkül, de ez nem okvetlenül rossz – húzza alá a TechXplore.

„Egy diákot kicsit bosszanthat, hogy 10 percet kellett várnia, hogy rájöjjön: neki kell megoldania azt a matematikai problémát, mert az MI bizonytalan. A nagy kockázatú környezetben azonban ez sokkal jobb, mint öt percet várni egy válaszra, ami helyesnek tűnik, de közben nem az” – mondja Juray.

Mesterséges intelligencia kontra

Riasztó tapasztalatokat szerzett a mesterséges intelligenciával egy gyermekpszichológus, aki azt tesztelte, milyen tanácsokat adnak a hozzá forduló gyerekeknek a chatbotok.

A szakemberek most arra bíztatják a kutatóközösséget, hogy alkalmazzák a megállapításaikat és módszereiket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.