A reggeli kávé kihagyhatatlan? Felejtse el a koffeint, igazából más segít

Szlovén és holland kutatók vizsgálata arra jutott, hogy az ébredés szempontjából lényegében mindegy, hogy koffeines vagy koffeinmentes kávét iszik-e valaki reggelente, a hatás ugyanaz lesz.

  • HVG HVG
A reggeli kávé kihagyhatatlan? Felejtse el a koffeint, igazából más segít

Kevés dolog tudja annyira kellemessé tenni az ébredést, mint egy csésze forró kávé. Azok azonban, akik rendszeresen indítják ezzel a napjukat, egy koffeinmentes változat is ugyanolyan jó lehet. Szentségtörésnek hangzik? Pedig a dolgot a tudomány is igazolja, miután holland és szlovén kutatók a – normál és a koffeinmentes – kávé agyra és testre gyakorolt ​​hatását hasonlította össze.

A világon naponta több mint kétmilliárd csésze kávé fogy, a koffein élettani hatásai pedig jól ismertek. De azok számára, akik megpróbálják csökkenteni a napi bevitelüket – például a szorongás vagy az alvási problémák miatt, amelyeket a szer súlyosbíthat –, a koffeinmentes kávé jobb választás lehet. Sokkal jobb, mint azt korábban gondolták a szakemberek.

A Heliyon című tudományos lapban megjelent publikációban a kutatók azt írják, a fogyasztást megelőző várakozás jelentős szerepet játszik a teljesítmény növekedésben. A vizsgálat alapján azok, akik várták, hogy bevihessék a koffeint, hasonló mértékű kognitív és teljesítménybeli javulást tapasztaltak függetlenül attól, hogy koffeint vagy placebót fogyasztottak.

Finomabb kávét inna? Elég hozzá fél milliliter extra víz

Amerikai kutatók arra jutottak, hogy ha őrlés előtt némi vizet ad az ember a kávébabokhoz, az jobb ízélményt ad a főzés után.

A vizsgálatba 20 egészséges egyetemi hallgatók vontak be, akik naponta átlagosan 1–3 csésze kávét fogyasztottak. Közvetlenül a vizsgálat előtt a résztvevők legalább hét órát aludtak, 8–11 órán át tartózkodtak a kávéfogyasztástól, és két órán át nem ettek.

A vizsgálat elején a kutatók megmérték az agy elektromos aktivitását (EEG), valamint a szív- és érrendszeri állapotukat is felmérték. Ezután egy fejszámolós tesztet töltöttek ki, ami a kognitív képességeket mérte, valamint megmérték a reakcióidejüket is.

Ezután a csapatot két részre osztották: az egyik csoport koffeinmentes kávét kapott, a másik pedig ugyanazt, de abba testtömeg-kilogrammonként 6 milligramm koffeinport is tettek a tudósok. Az elfogyasztása után 30 percet pihentek, majd újból elvégezték náluk a méréseket.

Igaz, hogy tovább él, aki kávézik? Csak akkor, ha figyel ezekre, különben semmit nem ér az egész

Hagyja a cukrot és a tejszínt, mondják a tudósok: a sima, fekete kávé segíthet, hogy tovább legyen egészséges.

Kiderült: bár a reakcióidő és a kognitív funkció is változott, nem volt szignifikáns különbség a két csoport eredménye között. Mindkét csoportban jelentősen megnőtt a vérnyomás és csökkent a pulzusszám, ami a kávéfogyasztók szervezetének szokásos reakciója. A kutatók nem számítottak arra, hogy a kardiovaszkuláris hatások ennyire hasonlóak lesznek a két csoportban.

Az eredmények arra utalnak, hogy a koffein nem az egyetlen, ami segíti a reggeli ébredést: ahhoz a rituáléval kapcsolatos elvárások is hozzájárulnak..

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.