Mérgező gáz ömlik egy 2,5 kilométer hosszú izlandi vulkánhasadékból
A helyi vulkáni aktivitás miatt évek óta veszélyeztetett Grindavík maradék lakosait is evakuálták, de az infrastruktúrát és a légi közlekedést sem érinti a szerdai kitörés.
hvg.hu
Mérgező gáz árad egy közel két és fél kilométer hosszú hasadékból Izlandon. A lakosok ne hagyják el otthonukat – tanácsolja az Izlandi Meteorológiai Hivatal.
A mostani – a térségben bő másfél éven belül már a kilencedik – vulkánkitörés szerdán, helyi idő szerint hajnali 4 óra előtt kezdődött a sziget délnyugati részén található Reykjanes-félszigeten – számol be róla a The Guardian. A szemtanúk felvételei alapján a 2,4 kilométer hosszú főhasadékból (amelyen kívül egy másik, 500 méter hosszúságú is nyílt a közelben) láva is a felszínre ömlött.
A felszínen ejtett, lángoló vágásnak látszó tüzes teknőről videók is elérhetők, például a BBC oldalán.
The eruption near the capital Reykjavik is the 12th volcanic eruption in the country since 2021.
A hírek szerint egy közeli halásztelepülés, Grindavík lakóit – mintegy 100 főt – evakuálták is a Föld mélyéből kiszabadult mérgező gázok magas koncentrációja miatt.
Hasonlóan, a környék népszerű turisztikai célpontjának számító Blue Lagoon fürdőt is kiürítették. A rendőrség közlése szerint még olyan turisták távoltartásáról is intézkedniük kellett, akiket kifejezetten a mérgező gázoktól és olvadt kőzettől kísért (máshol) ritka természeti jelenség látványa vonzott az életveszélyes helyszínre.
„Természetesen megértjük, hogy ez egy lenyűgöző esemény, különösen azoknak a turistáknak, akik nem annyira szoktak hozzá, mint mi” – fogalmazott a Margrét Kristín Pálsdóttir rendőrfőnök, utalva arra, hogy az észak-amerikai tektonikus lemezek közötti, tengerfenéken húzódó törésvonalon fekvő Izlandon 33 aktív vulkánrendszer működik. Több, mint bármelyik más európai ország területén.
A korábban évszázadokig teljesen stabilnak és biztonságosnak bizonyuló félszigeten 2021-ben kezdődtek intenzívebb szeizmikus jelenségek. 2023 végén történt először vulkánkitörés, ami miatt az akkor még durván négyezer lelkes Grindavíkot szinte teljesen evakuálták, majd az állam a legtöbb ingatlant fel is vásárolta, hogy a lakók biztonságos helyre költözhessenek át. A környéken azóta lényegében rendszeresek a kisebb-nagyobb vulkanikus események.
Izlandi szakértők szerint a tegnapi kitörés a korábbiakhoz képest nem volt különösebben nagy, ráadásul semmilyen infrastruktúrát sem érintett közvetlenül. Várhatóan a légi közlekedést sem fogja akadályozni – ellentétben azzal a 2010-es izlandi vulkánkitöréssel, melynek füst- és kőzetportömege miatt a nemzetközi repülésben kisebb káosz állt be.
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.