szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Nagy érdeklődés kísérte a januári CES-en azt a bemutatót, amelyben okostelefonok cseréltek adatokat, s a biteket fény...

Forrás: mentalfloss.com

Nagy érdeklődés kísérte a januári CES-en azt a bemutatót, amelyben okostelefonok cseréltek adatokat, s a biteket fény szállította. Ezek – az amúgy Casio – telefonok persze még csak kísérleti modellek, ám máris előrevetítik a (közel)jövőt, egy gyors és olcsó vezeték nélküli kommunikációs rendszert, amelyet a fény (light) és a Wi-Fi mintájára Li-Fi-ként emlegetnek.

Hogy a Li-Fi-vel komolyan kell számolni, azt jól jelzi, hogy tavaly októberben számos vállalat és ipari csoport közreműködésével megalakult a Li-Fi konzorcium, amelynek célja, hogy támogassa a nagysebességű, optikai, vezeték nélküli rendszerek fejlesztését.

Mindennek hátterében az áll, hogy bár elvileg semmi baj a jelenlegi Wi-Fi-s átvitellel, a gyakorlatban azért adódnak problémák: a Wi-Fi számára igénybe vehető sávszélesség véges, az internetezők száma viszont folyamatosan nő, azaz előbb-utóbb a hálózatok túlterheltek lesznek.

A Li-Fi esetében viszont az elektromágneses spektrum más, az előbbinél jóval szélesebb részét használják. De miről is van szó?

Fénykibocsátáson alapuló adatátvitelt említettünk, de persze ne a hagyományos izzókra vagy fénycsövekre gondoljanak. A Li-Fi technológia alapjai a korszerű LED-ek, felvillannak, kialszanak, így áll össze a bináris kód: a felvillanás az 1-nek felel meg, ha pedig nincs felvillanás, az a nullának. Mindez rendkívül gyorsan történik, olyannyira, hogy az emberi szem nem is észleli a vibrációt.

A kísérletek szerint az ilyesfajta adatátvitel sebessége is jó. Dr. Povey Gordon, Harald Haas és kollegái az edinburghi egyetemen dolgoznak a Li-Fi-n, és sikerült már szabványos LED-ekkel 130 megabit/másodperces adatátviteli sebességet produkálniuk (ez pedig nagyobb annál, mint amennyit néhány régebbi Wi-Fi router kínál), igaz, egyelőre csak kétméteres távolságon.

Nem tartják viszont lehetetlennek, hogy az ilyesfajta eszközök hamarosan elérhetik az 1 gigabit/másodperces sebességet, és természetesen a mostaninál jelentősen nagyobb hatótávolságon. Speciálisan erre a célra készített LED-ekkel pedig – véli a Li-Fi konzorcium – akár 10 Gbps is elérhető lenne. Ez pedig azt jelentené, hogy egy nagyfelbontású filmet mindössze 30 másodperc alatt le lehetne tölteni.

Nagyon várjuk a Li-Fi-t!

Az alábbi videón Harald Haas mutatja be, hogyan is kell elképzelni a LED-es adatátvitelt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!