Az Excel-táblán kívül is van élet - kár, hogy ezt a vállalatok egy része nem tudja
A cégek életének egyik legneuralgikusabb pontja a pénzügyi zárás, amely nemcsak, hogy nagyon összetett feladat, de a a cég jövőjét is jelentősen befolyásolja. Akkor is kritikus időszak ez, ha a lehető legtöbb folyamat automatizálva van, de cégek egy része még mindig inkább manuálisan, sok papírt használva vagy Excel-táblákon zár, a többség nem elégedett ezzel.
A cégek egyötöde még mindig manuálisan vagy Excel-alapon végzi a pénzügyi zárását, 50 százalékuk ehhez legalább négy munkatársat terhel, holott a pénzügyesek átláthatóbb és automatizált folyamatokat szeretnének. Még a tőkeerős hazai cégek több mint 20 százaléka is Excel-táblák segítségével vagy manuálisan végzi a pénzügyi zárásokat – derül ki az LLP Hungary – a hazai közepes és nagyvállalatok között végzett – felméréséből. Ráadásul a vállalkozások felénél 4-10 ember munkáját is igénybe veheti a zárás lebonyolítása, 10 százalékuknál a 20 főt is meghaladja ez a létszám, ami a tetemes munkaidő-ráfordításon kívül jelentős hibakockázatot is rejt. Pedig abban szinte mindenki egyetért, hogy hasznos lenne csökkenteni a pénzügyi zárásra fordított idő és munka mennyiségét.
A kutatásból kiderül, hogy a vizsgált cégek közel negyede problémásnak találja saját pénzügyi zárását, elsősorban a ráfordított időt, az automatizálás hiányát, a magas hibakockázatot vagy a folyamat komplexitását jelölték meg problémaként. Fontos ez azért is mert a zárás időpontja a pénzügyi osztályok működésének legkritikusabb időszaka, amely a vállalati pénzügyi működésének egészét is érinti.
A cégek mindössze kétharmada elégedett a jelenleg alkalmazott zárási gyakorlattal, 30 százalékuk a jelenlegi folyamatok automatizálását szeretné, 3 százalékuk pedig gyökeresen változtatna a fennálló gyakorlaton. A megkérdezett pénzügyi vezetők egyharmada tovább csökkentené a zárásra fordított időt és munkát, 41 százalékuk javítana az átláthatóságon és az adatok kontrollján. A cégek 5 százalékánál szeretnék a hibás adatok vagy az információhiány okozta kockázatok csökkentése, mivel a manuális munkából adódó pontatlanságok – elírások, elgépelések, helyiérték-csúszások – miatt a további számítások is hibásak lehetnek.
Az Accenture felmérése szerint a digitalizáció és az adatintegráló szoftverek térnyerése 2020-ra a pénzügyi osztályok termelékenységét 2-3-szorosára növelheti. Ha a humán erőforrás lassú munkáját integrált rendszerekkel váltják ki, a pénzügyi osztályok munkaidejük 75 százalékát tölthetik előrejelzések készítésével, valamint a vállalati teljesítmény elemzésével.