szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A beköszöntött hideg időjárás miatt, az NGM Munkafelügyeleti Főosztálya közleményt adott ki, amiben felhívja a figyelmet, milyen előírásoknak kell megfelelnie a munkahelyeknek.

A zárttéri munkahely akkor minősül hidegnek, ha a hőmérséklet a munkaidő 50 százalékánál hosszabb időtartamban a plusz 10 fokotot nem éri el. Hideg évszakban szellemi munka esetén 20-22 °C, könnyű fizikai munka esetén 18-20 °C, közepesen nehéz fizikai munka esetén 14-18 °C, míg nehéz fizikai munka esetén 12-14 °C munkahelyi hőmérsékletet kell biztosítani a dolgozók számára.

Amennyiben a zárttéri munkahelyen nem biztosítható a munka jellegének és az ott dolgozó munkavállalók fizikai megterhelésének megfelelő hőmérséklet és a munkahely hidegnek minősül, a munkáltatónak intézkedéseket kell hoznia a munkavállalók egészségének védelme érdekében. A huzamos tartózkodásra szolgáló hidegpadlós helyiségben, a hideg diszkomfort és a reumás panaszok megelőzése érdekében megfelelő hőszigetelésről kell gondoskodni úgy, hogy az a munkavégzés biztonságát ne veszélyeztesse. A kellemetlen és egészségre káros huzathatás kialakulásának megelőzésére kiemelt figyelmet kell fordítani.

Szabadtéri munkahely akkor minősül hidegnek, ha a várható napi középhőmérséklet a munkaidő 50 százalékánál hosszabb időtartamban a plusz 4 fokot nem éri el.

A hidegnek minősülő munkahelyeken munkaszervezéssel kell biztosítani óránként legalább 5, de legfeljebb 10 perces pihenőidőt. A pihenőidőt a munkakörnyezethez képest melegebb, megfelelő ülőalkalmatossággal ellátott pihenőhelyen kell biztosítani. A fűtőtestek megválasztásánál és elhelyezésénél gondoskodni kell arról, hogy azok ne idézhessék elő a levegő szennyezését, illetve a munkavállalók túlzott felmelegedését.

A munkavállalók részére, naponta többször meleg teát is biztosítani kell, az ízesítéséhez szükséges cukorral, illetve édesítőszerrel. Az alkohol fogyasztásától azonban kifejezetten tartózkodni kell.

A kockázatértékelés eredményei alapján hideg elleni védőeszköz, védőruha (pl. meleg sapka, téliesített védőkabát vagy védőmellény, hideg elleni védőkesztyű, bélelt munkavédelmi bakancs stb.) biztosítása válhat szükségessé. A munka jellegére és a dolgozók általános egészségi állapotára, tapasztalatára is tekintettel kell lenni a védőeszközök juttatásakor, amelyhez a foglalkozás-egészségügyi szolgálat orvosának véleményét is ki kell kérni. Figyelembe kell venni a munka-, védőruházat és egyéb védőeszközök viseléséből adódó többletmegterhelést, a mozgást, látást és hallást korlátozó hatását is.

Méregdrága portéka ez a kiváló régi Rallye Golf

Méregdrága portéka ez a kiváló régi Rallye Golf

Az Egyesült Államok rájött, hogy 1100 fővel elszámolta, hány katonája állomásozik Szíriában

Az Egyesült Államok rájött, hogy 1100 fővel elszámolta, hány katonája állomásozik Szíriában

Üzleti adminisztráció határok nélkül

Üzleti adminisztráció határok nélkül

Bekéreti a lengyel külügy a magyar nagykövetet

Bekéreti a lengyel külügy a magyar nagykövetet