szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Talányosan válaszolt a pénzügyminiszter kérdésünkre: még a választások előtt belép-e Magyarország az euró „előszobájába”, ami a forintárfolyam ingadozási sávjának korlátozását jelentené. Oszkó Péter sikeresnek nevezte az elmúlt hónapok pénzügyi politikáját, mint mondta, az utódkormány „soha nem látott stabil, jó pénzügyi állapotban veheti át az országot”.

hvg.hu: A Költségvetési Tanács több kritikát is megfogalmazott, ennek számos pontjára már reagáltak, de arra még nem, hogy miért nem hozzák nyilvánosságra azokat az adatokat és módszereket, amelyeket a költségvetés elkészítésekor használnak.

O.P.: Jelenleg is egyeztetem a pénzügyminisztériumi kollegákkal, hogy akarunk-e ebben is egy erős kultúraváltással élni és nyilvánossá tenni olyan adatokat, amelyek az elmúlt húsz évben nem voltak azok. Ha nem fogalmaznak meg érdemi aggályt, akkor ezt hajlandó vagyok megfontolni.

hvg.hu: Kopits György a minap találó éttermi hasonlattal élt: az ember hajlamos drágább ételt rendelni, ha nem ő fizeti a számlát, ellenkező esetben csirkét rendel, nem homárt. Mindez a költségvetés tervezésekor is jelentkezik.

Oszkó Péter
© Stiller Ákos
O.P.: A 2010-es költségvetés mindenhol csak csirkét rendelt, de van, ahol még azt se, csak köretet. Nem igaz, hogy felelőtlen lenne a jövő évi büdzsé: 1998-ban 7,4 százalék, 2002-ben 8,9 százalék, 2006-ban 9,4 százalék volt a költségvetési hiány. A jövő évi költségvetés hiányszáma: 3,9 százalék, markáns váltást jelez az eddigi választási évek pénzszórásához képest.

hvg.hu: Biztos, hogy marad a hiányszám? A költségvetés elfogadásáig még hány békát kell lenyelnie? A kórházaknak sikerült extra pénzhez jutniuk, és, gondolom, a távfő áfájának további csökkentése sem az ön fejéből pattant ki.

Oszkó Péter: Nem nyelettek le velem olyan békát, amit korábban legalább ne mutattak volna meg. Már nyáron tudtuk, hogy az említett területeket kezelnünk kell, éppen ezért a költségvetést úgy nyújtottuk be, hogy ezekre az intézkedésekre legyen elegendő tartalék. Az eddigieken túl egyébként nem számítok újabb problémákra. Jövő héten, reményeink szerint, a fejezeti főszámokat elfogadja a parlament, ettől kezdve pedig a költségvetés főszámain nem lehet változtatni.

hvg.hu: Rendben, kevesebbet osztanak szét, de ugyanabban a rossz struktúrában. Sok elemző szerint semmit nem változik az újraelosztási arány.

O.P.: Ez tévedés. Magyarország azon kevesek közé tartozik, ahol csökken a költségvetés újraelosztásának aránya, hosszabb távon a GDP 46-47 százalékára mérséklődhet. A válság miatt szinte mindenhol a világban meredeken emelkedik ez az arány. A sürgős feladatok jelentős részét elvégeztük, de természetesen nem reformáltuk meg a teljes közintézményrendszert és egyes intézmények, mint a kórházak, oktatási intézmények, önkormányzatok gazdálkodását. Ehhez több idő és nagyobb parlamenti támogatás kell. Olyan szintre állítottuk be a kiadásokat, amit a magyar gazdaság elbír, a következő kormány feladata az intézményi reformok végrehajtása. A választási kampánynak arról kellene szólnia, hogy miként alakul át például az egészségügy vagy az önkormányzati szektor.

hvg.hu: Politikai váltáskor gyakran kongó államkassza várja az új kormányt. Mire számíthatnak az önök utódai jövőre?

O.P.: Engem az ország sorsa érdekel és nem a választások, éppen ezért ugyanolyan fegyelmezetten gazdálkodunk jövőre is, mint idén. Soha nem látott stabil, jó pénzügyi állapotban veheti át az országot a következő kormány. Nem lesz üres a kassza, persze kérdés, mit kommunikál majd a politika.

hvg.hu: Azért ne feledkezzünk el a szépen gyarapodó államadósságról és az IMF óriáshiteléről sem. E hitel futamidejének meghosszabbítását többen úgy is értelmezik, hogy ezzel akarják szűkíteni a következő kormány mozgásterét. Akik „biztosra mennek”, még azt is szorgalmazzák, hogy az ország még a választások előtt lépjen be az euróövezet előszobájába, az Európai Árfolyammechanizmus 2 (ERMII) rendszerbe: ehhez a forint-euró középárfolyamát rögzíteni kell, azzal a kikötéssel, hogy az árfolyam egy plusz/mínusz 15 százalékos sávon belül ingadozhat. Ez szintén olyan zubbony lenne, amely megakadályozhatná az utódok költekező gazdaságpolitikáját.

O.P.: A következő kormánynak nem ezek a tényezők, hanem a pénzügyi és gazdasági körülmények kötik meg a kezét. Hatalmas a várakozás a pénzvilágban, hogy mit fognak tenni a választások után. Ha hibáznak, villámgyorsan megbünteti őket a piac, ami azonnal tükröződik majd a forintárfolyamon és a kamatszinten. Ha bizonyítják, hogy a jelenlegi helyes irányt folytatják, komoly bizalmi tőkét szerezhetnek és Magyarország nagyon gyorsan felzárkózhat.

hvg.hu: Adós maradt egy válasszal: belépünk-e az ERMII rendszerbe még a választások előtt?

O.P.: Ezt a kérdést szeretném megválaszolatlanul hagyni.

Nem akar politikával foglalkozni (Oldaltörés)

hvg.hu: Kár. Más: sokan felhördültek az MNB-nek a lakossági hitelnyújtást korlátozó javaslatain. Önök mit fogadnak meg belőle és mikortól léphet életbe?

O.P.: A hitelfedezeti korlátozásra tett javaslat elfogadható, a jövedelemarányos hitelfelvételi korlát megvalósíthatóságával kapcsolatban azonban egyelőre sok aggály van, de a tárgyalásokat folytatjuk. Egy biztos, valamilyen szabályozás lesz.

hvg.hu: Valóban, nehéz a mai Magyarországon definiálni a jövedelemarányosságot. Ki tudja, milyen és mekkora nem dokumentált jövedelmek keletkeznek? Apropó, mi lesz a BKV 30 milliárdos állami hitelgaranciájával, hiszen felbomlott a fővárosi MSZP-SZDSZ koalíció, a transzparenciát megígérő Horváth Csaba főpolgármester-helyettes is csak november közepéig marad a helyén.

O.P.: Mi a BKV vezetésével tárgyalunk, függetlenül attól, hogy milyen politikai változások történnek a háttérben. A vállalatnak le kell tennie egy hosszú távú üzleti tervet és fel kell mutatnia egy átlátható, a visszaéléseket kiszűrő működési modellt. Ha ezek a feltételek teljesülnek, a kormányzat vállalja a felelősséget a BKV fenntartható finanszírozásáért. Úgy látom, közeledünk a megállapodáshoz.

hvg.hu: Most már parlamenti bizottság is vizsgálja a sukorói kaszinóberuházással összefüggő telekcsere törvényes voltát. Ön szerint lesz-e kaszinóváros, ha lesz, hol lesz, és ahol eredetileg lett volna, ott mi lesz?

Oszkó Péter, a költségvetési paksaméta és Szili Katalin 
© MTI - Beliczay László
O.P.: A telekcsereügyletet örököltük. Miután kiderült, lehetnek aggályos részei, fontosnak tartottuk, hogy kivizsgáljuk az ügyet. A beruházóval már eleve úgy tárgyaltunk, hogy leválasztottuk a telekcsereügyletet az egészről. A beruházás ugyanis fontos, Magyarország érdekeit szolgálja, több ezer munkahelyet teremt, de ez nem valósulhat meg kétes telekcserével. Úgy állapodtunk meg a koncesszióról, hogy a beruházó – aki már eltávolodott eredeti, sukorói tervétől – köteles jogszerűen megszerezni egy olyan területet, ahol a beruházás valóban megvalósítható.

hvg.hu: Mi az, ami jobban alakult, mint ahogyan arra eredetileg számított, és mi az, ami rosszabbul?

O.P.: Kellemesen csalódtam abban, hogy a kormányt támogató pártok valóban átlátták, mire van szüksége az országnak, és fegyelmezetten támogatták a politikánkat még annak árán is, hogy ez nem hozott nekik népszerűséget. A negatív dolgokat illetően mindenre fel voltam készülve, még a személyemet érintő demagóg, populista támadásokra is. Nem ráz meg, hogy a házépítésemmel foglalkoznak. Tudtam, hogy a politika ezt ki fogja használni. Sőt, még hízeleghetne is, hogy nem találnak más fogást rajtam, mint a házamat, amelyet lényegében még nem miniszterként építettem. A munkámat sokkal kevésbé kritizálják.

hvg.hu: A házépítést azért úgy is lehet interpretálni, hogy a miniszter rossz példát mutat, ami finoman szólva sem szerencsés.

O.P.: Semmi olyat nem tettem, amivel ki akartam volna kerülni a hatóságokat, sőt, mindvégig együttműködtem az önkormányzattal.

hvg.hu: Nem bánta meg, hogy elvállalta a miniszterséget?

O.P.: Korai a kérdés, hiszen még csak félidőben vagyunk, de az eddigi mérleg pozitív. Az ország pénzügyeit helyes irányba tereltük, szóval nem bántam meg.

hvg.hu: Jövő tavasszal vége a kormányzati munkának, mihez fog kezdeni, hiszen elég fiatalon jutott magasra.

O.P.: Soha nem a társadalmi presztízs szempontjából mérlegeltem a feladataimat. Azért vállaltam el a miniszterséget, mert fontosnak tartottam, hogy a válság idején a magyar gazdasággal valaki lelkiismeretesen foglalkozzon. Nem elhárítani akarom a kérdését, de őszintén szólva, nem tudom, mivel foglalkozom majd. Egy biztos, nem politikával.

hvg.hu: Soha többé?

O.P.: Ezt nem mondtam.

hvg.hu: Gondolom, a választási kampányban nem vesz részt.

O.P.: Természetesen nem, de szakmailag mindig meg fogom védeni a döntéseinket. Tavasszal nemcsak a múltról és a jelenről, hanem a jövőről is beszélniük kell a pártoknak, de abban nekem már nem lesz szerepem.

Apáti Tóth Kata

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!