szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

„Azt hittem, hogy Kanadában új életet kezdhetek, ehelyett rabszolgának adtak el” – állítja egy pápai cigányember, akit a gyanú szerint emberkereskedelemre specializálódott bűnbanda csalt ki Magyarországról – írja az Ontario tartományban fekvő Hamilton város helyi lapjának szombati száma. A lap szerint a kicsábítottaknak túlozniuk kellett a magyarországi állapotokról, otthon maradt családjukkal zsarolták őket, fizetést nem kaptak, a szociális segélyt helyettük mások vették fel.

A magát félelemből megnevezni nem kívánó férfit több társával együtt azzal csábították az Ontario-tó partján fekvő Hamiltonba, hogy jól fizetett munkát kapnak. Ehelyett kitanították őket, hogyan hazudjanak a bevándorlási hivatal embereinek, visszatartották úti okmányaikat és építkezéseken ingyen dolgoztatták őket. Egyelőre tart a kanadai hatóságok vizsgálata - írja a Hamilton Spectator.

Emberkereskedelem gyanújával folyik a vizsgálat Kolompár Attila (máshol József) Karádi Ferenc és Dömötör Ferenc ügyében, akik legalább hat embernek azt „tanácsolták”, hazudjanak a bevándorlási hatóság alkalmazottainak. Dömötör esetében az a gyanú is felmerült, hogy illegálisan foglalkoztatott külföldi állampolgárokat. Dömötör tagadja a vádakat.

Sandra Antonianni, a vád képviselője Dömötört a közvetlen és távolabbi családtagokból álló magyar cigánycsoport vezetőjének tartja. Szerinte számos cigányt Magyarországról Kanadába csábítottak azzal, hogy jól fizető munkát kapnak, jó körülmények közé kerülnek. Ehelyett rémes körülmények között voltak kénytelenek lakni, és arra kényszerítették őket, hogy ingyen dolgozzanak. Ugyanakkor helyettük mások vették fel a szociális segélyeket.

A névtelen nyilatkozó elmondta: nyár végén érkezett Kanadába, előzőleg egy „barát barátja” kereste fel, aki azzal áltatta, hogy csak a repülőjegyet kell megvennie, ami már az első néhány hét keresetéből visszajön neki. „Meglesz a heti 500 kanadai dollár (azaz 90 ezer forint) ” – biztosította a „barát barátja”. Amikor megérkezett, minden másképpen történt. Útlevelét elvették, és utasították, adja be menekültkérelmét, és jelentkezzen szociális segélyre. Megmondták, mit mondjon, amikor a hatóságok meghallgatják: „beszélj az elnyomó Magyar Gárdáról, próbáld felnagyítani a magyarországi rasszizmust”. (Mint a lap megjegyzi, a nyilatkozó cigány ember, de az emberkereskedők áldozatai között nem csak cigányok voltak.) „Miután kezdték küldeni a szociális segélyt, mi abból egy pennyt sem láttunk” – tette hozzá.

Négy másik társával együtt az egyik gyanúsított pincéjében kellett berendezkedniük. Minden lépésüket figyelték. „Nem éheztünk, de nem is tartottak jól bennünket” – mondta. Különböző építkezéseken dolgoztatták őket, bár soha nem tudta, pontosan hol van. Aki Magyarországon verbuválta, annak mintegy 150 ezer forint ütötte a markát minden egyes beszervezett után. A nyilatkozó szerint otthon maradt családjukkal zsarolták őket, csak azt hajtogatták, hogy az otthon maradottak biztonsága miatt kell itt dolgozniuk. „Ezért nem mondom el a nevemet, félek, hogy a családomnak baja esik” – tette hozzá a névtelen nyilatkozó.

Az ügyész egy nevet mégis említett: Bogdán Dávidét. Akit felkeresett Dömötör Ferenc testvére, Sándor, azzal, hogy Kanadában munkaalkalom van számára, csak fel kell hívnia testvérét, aki elmondja a részleteket. Közölte, Bogdán havi 1000 dollárt is megkereshet az építőiparban. Bogdán 2008. május 23-án érkezett Hamiltonba, ahol ideiglenes rezidens státuszt kapott. Hónapokig dolgozott Dömötör korábbi lakásának rendbetételén, fizetést nem kapott. Elvitték a helyi bevándorlási hivatalba, hogy kérvényezzen menekült státuszt. Dömötör utasította, mondja azt, hogy roma származású, és ha hazamenne, bűnvádi eljárás indulna ellene. Ez nem volt igaz – ismerte el Bogdán.

A három gyanúsított szabadlábon védekezik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Kincses Előd: Iliescu és Roman volt a marosvásárhelyi véres események rendezője

A húsz évvel ezelőtti marosvásárhelyi román–magyar összecsapások "rendezője" Ion Iliescu akkori államfő, Petre Roman akkori miniszterelnök volt, és részük volt benne mindazoknak, akik azt akarták, hogy a közvélemény ne azt firtassa, ki lövetett 1989-ben Temesváron vagy Bukarestben, hanem foglalkozzon a magyar veszéllyel - fejtette ki Kincses Előd a Krónika pénteki számában megjelent interjújában.

hvg.hu Itthon

A szegedi romapolitika romjai - videó

Az Amaro Khert 2005 márciusában adták át Szegeden. A roma közösségi házban pályázatokról, színvonalas programokról álmodtak. A nagy tervekből azonban mára csak egy romos épület maradt. Szomorú látvány: se ablaka, se ajtaja. A helyszínen jártunk.