Tetszett a cikk?

A válság lassan az ötödik évébe lép, a magyar döntéshozók viszont még mindig szívesebben foglalkoznak a 2008-as, mint a 2012-es ősz eseményeivel. Mi vezetett a négy évvel ezelőtti IMF-megállapodáshoz? Hogyan kezdődött a válság Magyarország számára? Hogyan viselkedtek a válság első napjaiban az akkori és mai döntéshozók? A hvg.hu a következő hetekben Farkas Zoltánnak, a HVG újságírójának 2008-as naplója segítségével idézi fel az első válság-ősz eseményeit.

2008. október 20. (hétfő)

A nemzeti csúcs után a kormány benyújtotta az Országgyűlésnek a költségvetési törvényjavaslat átírt fejezeteit. Ezek szerint jövőre a gazdaság csak 1,2 százalékkal bővül, nem 3 százalékkal. Az infláció viszont nem 4,5, hanem 3,9 százalékos lesz,hála a kőolaj és a nyersanyagok világpiaci áresésének. Az export és az import a korábban feltételezett dinamizmus helyett csupán mintegy 4-4 százalékkal növekszik. Ez nem is csoda, hiszen már május óta látszik, hogy a kivitel egyre nagyobb akadályokba ütközik, csökkennek a megrendelések. Az ipari termelés pedig bő negyedéve gyakorlatilag stagnál.

Ez még nem Dávid Ibolya válságkezelő programja, enyhébb annál.

A nemzeti csúcs
Stiller Ákos

De az MSZP nyári kampányában felvillantott szép jövőnek annyi. Vége a megszorításoknak, győztünk, újabb lendületet vesz az ország – hirdették néhány hete még az óriásplakátok. Ezeket már levették, kár a kidobott pénzért. Jövőre a háztartások fogyasztása stagnálni fog, a nyugdíjak a szeptemberi változat szerint 2009 január 1-jén 5,6 százalékkal emelkedtek volna, az új előterjesztés már csak 3,9 százalékról szól. A családi pótlékot nem január 1-jével, hanem szeptember 1-jével illesztik hozzá az inflációhoz. A szociális-jóléti kiadásokat is némiképp megkurtító költségvetés hiánya 773 milliárd forint, 82 milliárddal kisebb, mint amelyet az előző, három hét alatt elavult büdzsétervezet írt volna elő. A keresetek épp csak követnék az inflációt. Az SZDSZ ezzel is elégedetlen, helyet szorítana a költségvetésben még egy kis adócsökkentésnek is. Ennek megfelelően a legutóbbi MSZP-SZDSZ szakértői találkozón a liberálisok például a bérek befagyasztását javasolták.

Ma ülésezik a monetáris tanács, nincs kamatemelés. Magyarország mégse Izland.

De nem is Ausztria. Az osztrák parlament 100 milliárd eurós mentőcsomagot hirdet meg a bankoknak. A holland kormány pedig 10 milliárd euróval beszáll az ING-be.
Az én nyugdíj- és életbiztosításaimat a magyar ING kezeli.

A Válságnapló korábbi részeit itt elolvashatja!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!