Tetszett a cikk?

Öt nappal az elnökválasztás előtt egy győzelmet már elkönyvelhetett John Kerry: csapata, a bostoni Red Sox szerdán megnyerte a szerényen világsorozatnak nevezett amerikai baseball-bajnokságot, ami utoljára 1918-ban sikerült neki. A hvg.hu csütörtöki tudósítása az Egyesült Államokból.

A Washington Post országos közvéleménykutatásában viszont egy ponttal visszaesett a massachusettsi szenátor, de még így is egy ponttal vezet George Bush előtt, ám mindez elhanyagolható a 4 százalékpontos hibahatár miatt. Tíz államban is a hibahatáron belül van a két jelölt közötti különbség, így éppen csak jelzésértékű, hogy Bush most 274:257 arányban nyerné az elektori szavazást, nem számítva a pillanatnyilag döntetlen 7 iowai elektort.



Floridában hosszú sorok kígyóznak a szavazóhelyiségek előtt, van, aki két órát várt, amíg bejutott, pedig a korai választás intézményét részben éppen azért találták ki, hogy megkíméljék az embereket a hosszú várakozástól. A tumultus oka állítólag részben az, hogy sokan, akik levélben akartak szavazni, nem kapták meg a szavazócédulát, és inkább gyorsan elmentek, „hogy biztosan számítson a szavazatuk”.



Elemzők attól tartanak, ha kedden egyik fél sem kap igazán meggyőző többbséget, elszabadul a pokol. A vádaskodások, pereskedések már meg is kezdődtek. Több helyen azzal vádolják például a választók regisztrálásában közreműködő társadalmi szervezeteket – így a több államban összesen 1,1 millió regisztrációban részes ACORN-t –, hogy tömegesen sikkasztottak el bejegyzéseket, megfosztva ezzel a polgárokat a voksolás lehetőségétől.



Ugyancsak tömeges pereskedésre lehet számítani az úgynevezett ideiglenes szavazatok – amit akkor adhat le valaki, ha a voksolás napján nem tudják egyértelműen azonosítani a választói névjegyzékben - összeszámlálásakor, amire egyébként államonként eltérő szabályok vannak érvényben.



Minnesotában a helyi hatóságok vizsgálják az internetes szavazatcsere betiltásának illetve büntetésének lehetőségét is. A votepair.org honlap segítségével demokraták illetve harmadik pártiak cserélhetnek voksot – erre eddig 3356-an tettek ígéretet -, abból a célból, hogy növeljék Bush vereségének esélyét. Például úgy, hogy egy texasi demokrata, akinek a szavazata úgyis elveszne az ottani óriási republikánus többség miatt, vállalja, hogy Naderre szavaz, ha mondjuk egy iowai Nader-pártival meg tud egyezni, hogy az utóbbi viszont Kerryre adja voksát, ami esetleg döntő lehet abban az „ingadozó” államban.



Ha a szavazatcserét – amivel egyébként a legutóbbi brit választásokon is sokan játszottak – a bíróság nyomásgyakorlásnak illetve anyagi előny nyújtásának minősíti, akkor a szövetségi választási törvény szerint legfeljebb 10 ezer dollár pénzbüntetéssel illetve öt évig terjedhető börtönnel sújthatják az „elkövetőket”. A votepair.org jogásza szerint viszont ez is része a „politikai dialógusnak”, amit természetesen véd az amerikai alkotmány első módosítása.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!