szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az 1991-es öbölháború veteránjait mindmáig fokozottan fenyegeti az a veszély, hogy tüdőrákban megbetegszenek - mondják amerikai szakemberek.

Mint az Institute of Medicine (IOM) orvostudományi intézet részéről hétfőn Washingtonban közölték, az akcióban részt vett katonák esetében azok a káros anyagok, mindenekelőtt szén- és olajszármazékokból eredő füstgázok fokozzák a kockázatot, amelyeket a bevetések során belélegezhettek, nem utolsó sorban az olajkutak felgyújtása nyomán.

Azt egyelőre nem tudják, hogy az égéstermékek, környezetszennyező anyagok belélegzése más rákbetegségek kockázatát is növeli-e, bár az IOM szerint vannak arra utaló jelek, hogy a szóban forgó káros anyagok összefügghetnek az asztma, az orr-, a száj-, az emésztőrendszeri és a hólyagrák kialakulásával. A koraszülésekhez és a csekély születési súlyhoz is köze lehet annak, ha a terhesség alatt az anyák az említett káros anyagok valamelyikének voltak kitéve.

Az 1991-es öbölháború idején az akkor még Szaddám Huszein vezette Irak egységei több mint hatszáz olajkutat gyújtottak fel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Jordán bíróság előtt Zarkávi terrorista társai

Jordániai kormányzati és helyi amerikai célpontok elleni vegyi támadás előkészületének vádjával szerdán megkezdődött - a jelenleg Irakban tartózkodó - Abu Muszab az-Zarkávi terroristavezér kilenc feltételezett társának büntetőpere Ammánban.

MTI Világ

Irak nyíltan szembeszáll Iránnal

A szomszédos Iránt és Szíriát vádolta az Irakban dühöngő terrorizmus támogatásával szerdán az iraki védelmi miniszter, aki Teheránt nevezte országa első számú ellenségének.