szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újrakezdődtek Srí Lanka keleti részén a szökőárt követő mentési munkálatok, miután elállt a napok óta zuhogó trópusi eső. Szerencsére a trópusi eső nem okozott árvizet a szökőár által legjobban sújtott Ampara tartományban.

Kedden mindössze egy élelmiszert és orvosi felszereléseket szállító helikopter tudott leszállni a térségben a felhőszakadás miatt.  

Indiában a katasztrófa legújabb mérlege 9675 halálos áldozat, ez 104 fővel több a korábbi közléseknél. A halottak száma azonban minden bizonnyal meghaladja majd a 15 ezret is, mivel tíz nappal a cunami után még 6107 személyt tartanak nyilván eltűntként, főleg az Andamán és Nikobár-szigetek körzetében és kevés a remény arra, hogy élve előkerüljenek.

Mianmart viszonylag megkímélte a szökőár - állapította meg az ENSZ Világélelmezési Programja. A szervezet ázsiai igazgatója, Anthony Banbury szerint elfogadhatónak tekinthető a rangúni katonai kormányzat 59 halálos áldozatra vonatkozó adata, ezt saját élelmiszer-segélyező stábja, a Nemzetközi Vöröskereszt és az Orvosok Határok Nélkül (MSF) humanitárius szolgálat is megerősítette. A legsúlyosabb a helyzet az Irrawaddy folyó deltájának vidékén, ahol tízezer ember szorul élelmiszer-segélyre.

Bár a Maldív-szigeteken viszonylag kevés halálos áldozatot követelt a szökőár, kormánya szerint legalább két évtizeddel visszavetette az ország fejlődését. A 199 lakott szigetből 53-nak épületei szenvedtek súlyos károkat, és teljesen megsemmisült az infrastruktúra 20 százaléka. Az újjáépítés költségei mérsékelt becslések szerint is 1,3 milliárd dollárba kerülhet, ami kétszerese az ország évi bruttó hazai termékének (GDP) - jelentette be Ahmed Sahid kormányszóvivő.

A szökőár átszabta a Bengáli-öböl szigetvilágának térképét - állapították meg indiai szakemberek. A több mint 500 sziget közül több "kettészakadt", felborult vagy egyszerűen víz alá került.

Szerdán indultak el az indiai kormány antropológusai, hogy felmérjék az öböl távolabbi szigetein élő, öt bennszülött törzs 400-1000 tagjának helyzetét. Az Őrszem-szigeten élő primitív törzs például, amely kutatók szerint egykor Afrikából vándorolt Indiába, a világ egyik legrégibb etnikai közössége, egyes
DNS-vizsgálatok szerint 70 ezer éves. A tengerrengés után azonban az Őrszem- sziget külseje, mint azt egy tíz éve rendszeresen felette repülő pilóta megerősítette, teljesen megváltozott.
 

 


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Új jogeset a szökőár az európai bíróságok számára

Az ázsiai szökőár-katasztrófában eltűnt európaiak családtagjainak egyes szélsőséges esetekben akár tíz évet is várniuk kell, mielőtt hozzájuthatnak örökségükhöz. A nemzeti törvényhozás ebben a kérdésben igencsak változatos.