szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A sarkvidéki jég olvadása, amely a globális felmelegedésre vezethető vissza, nem új jelenség, a jégperem visszahúzódásában mindössze az az újdonság, hogy a folyamatot az ember idézte elő.

Brit kutatók a Geology című szaklap e héten megjelent legújabb számában közzétett cikkükben rámutattak arra, hogy a sarkvidéki jég már évezredekkel ezelőtt is visszahúzódásnak indult a levegő és az óceán hőmérsékletének emelkedésével.

A melegedés több szakaszban, először hozzávetőleg 9500 évvel ezelőtt, majd 2-4 ezer évvel ezelőtt ment végbe, ám – mint arra

Dominic Hodgson, a kutatók egyike felhívta a figyelmet – mindannyiszor természetes okokra, egyebek mellett a jégkorszak végére visszavezethetően. "Ezúttal a gondot az ember okozta, s ha nem tesszük meg a szükséges lépéseket, súlyos következményekkel számolhatunk".

A napjainkban sokat emlegetett felmelegedés a bolygónkat a napsugárzástól védő ózonréteg vékonyodására vezethető vissza. Ennek következtében a Déli-sark nyugati pereme mentén húzódó, viszonylag meleg cirkuláris mélyáramlat nagyfokú olvadást idéz elő a Pine-sziget öblének jégtalapzatán.

Ha az öböl jégperemének meghatározó része eltűnik, a gleccserek gyorsabban ömölhetnek a talapzatra az Antarktiszról, ez pedig a tengerszint emelkedéséhez, és a Déli-sark nyugati peremének kiszáradásához vezethet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Már mérhetők a globális felmelegedés hazai hatásai

A globális felmelegedés növény- és állatvilágra gyakorolt hatását EU-s források bevonásával vizsgálják tudósok Magyarországon, az eredményeket összehangolt nemzetközi kutatásoknál hasznosíthatják majd – közölte Fekete Gábor akadémikus.