szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Meghalt Jef Raskin, az Apple Computer vállalat hírnevét megalapozó Macintosh számítógép kitervelője, aki azonban elhagyta céget mielőtt terméke piacra került volna.

Jef Raskin, a Macintosh atyja. Korunk polihisztora
volt
© jef.raskincenter.org
Raskin csendes-óceáni otthonában hunyt el 61 éves korában, miután decemberben hasnyálmirigy rákot diagnosztizálták nála. A Macintosh atyja 1978-ban csatlakozott az Apple csapatához - 31. alkalmazottként – hogy elindítsa a cég publikációs részlegét.

Ebben az időben a számítógépet elsősorban szövegszerkesztésre használták, s a felhasználónak számos parancssort kellett ismernie, a legegyszerűbb műveletek elvégzésére. Ruskinban 1979-ben ötlött fel először, egy olyan számítógép létrehozása, mely elérhető áron, fogyasztóbarát elveken alapul és ráadásul pofonegyszerű a kezelése.

Egy kicsiny fejlesztői csapat kovácsolódott a felvázolt terv kidolgozására – Ruskin irányítása alatt –, s ők hozták létre az első Macintosht. „A Macintosh projectben kezdeményező szerepet játszott, vagyis ha ő nincs, Macintosh sincs” – meséli Andy Hertzfeld egy korai Mac csapattag.

Ruskin adta a gépnek a Macintosh nevet is kedvenc almája után, ám azt utóbb egy márkanév konfliktus kapcsán az Apple kénytelen volt megváltoztatni. Egészen 1981 nyaráig vezette a projectet az ötletgazda, ám egy Steve Jobsal – az Apple társalapítójával – folytatott vita folyományaként 1982 elején kilépett a cégtől.

„Az egyik leglényegesebb dolog amelyet Jefnek tulajdonítok, az a kezdeti Mac csapat összeszervezése, néhány különleges emberrel, akiknek bár nem feltétlenül voltak „megbízóleveleik” de mindenük megvolt, hogy valami nagyszerűt alkossanak” – nyilatkozta Hertzfeld.

A Mac 1984-es bemutatását követően radikális változásokat hozott a személyi számítógépek iparában. A felhasználónak nem volt szüksége többé parancssorokra, helyettük a monitoron megjelent egy „munkafelület = asztal”, rajta dossziék és iratrendezők melyek a fájlok elhelyezésére szolgáltak.

A Mac végső verziója, melyet 2495 dollárért árusítottak bevezető áron, az első hónapokban gyenge eladási mutatókat produkált. Az asztal felület ötlete azonban gyorsan követőkre lelt, s ennek nyomán megszületett például a Microsoft Windows.

Az Apple-el való szakítását követően Ruskin egy másik számítástechnikai céget is létrehozott az Information Appliance-et, mellyel újabb számítógépet tervezett immár minden ötletét alkalmazva. 2000-ben könyvet jelentetett meg „The human interface” címmel. Élete végéig dolgozott egy olyan szoftveren mely alkalmazza az interfacekkel kapcsolatos elképzeléseinek összességét. Ennek megjelenése márciusra várható – közölte Dave Burstein aki egy a Ruskin életéről szóló filmen dolgozik jelenleg.

Ruskin azonban egyéb érdeklődési területein is sikeres volt, többek közt három hangszeren játszott, képzőművészeti alkotásai a New Yorki Modern Művészetek Múzeumában láthatóak. Ezen túl repülőgépszárnyat szabadalmaztatott, versenyszerűen foglalkozott ijászattal, célba lőtt és alkalomszerűen autóversenyeken is indult.

 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Az U2 zenéjével előzne be az Apple

Megjelent az Apple fotók nézegetésére és tárolására alkalmas iPod Photo készüléke, és az iPod U2 Special Edition, amely világító vörös tekerőkkel hívja fel magára a figyelmet, és 5 ezer dal tárolására képes.

Meixner Zoltán (hvg.hu) Tech

Az Apple új termékekkel árasztja el a piacot

Az Apple Computer termékei legendás megbízhatóságukról, jó funkcionalitásukról és a minőségi imázsnak megfelelő magas árukról voltak ismertek a piacon. E termékpolitikát meglehetősen sok bírálat érte az elmúlt évtizedben. Azok a potenciális felhasználók ugyanis, akik megvették az Apple üzenetét, nem mindig voltak képesek megvásárolni az igen drága eszközöket, amelyek zömét az utóbbi években a piac kifejezetten a luxuskategóriába sorolta.

hvg.hu Média

Apple

A cég alma-logójának kiválasztási körülményeihez számos hiedelem fűződik, így például az, hogy az alapító Steve Jobs...