szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Házi őrizetet kérvényezett börtön helyett két amerikai újságíró az illetékes washingtoni szövetségi kerületi bírótól a hétvégi lapok szerint arra az esetre, ha mindenképp elzárásra ítéli őket.

Az újságírók nem hajlandók felfedni bizalmas forrásaikat annak a vádesküdtszéknek, amely a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egyik titkos ügynöke nevének kiszivárogtatása ügyében folytat vizsgálatot.

A The New York Times és a Time hírmagazin munkatársa, Judith Miller és Matthew Cooper ügyét országos figyelem kíséri, mivel négy hónap börtön vár rájuk, noha a CIA ügynökének a nevét nem is ők hozták nyilvánosságra, hanem egy másik újságíró.

Robert Novak konzervatív kommentátort bizalmas források ugyancsak tájékoztatták az ügynök személyazonosságáról, de őt nem vádolják.

A két újságíró elvi, szakmai etikai megfontolásokból a bíróság felszólítása ellenére nem hajlandó tanúvallomást tenni arról, hogy ki szivárogtatta ki törvénysértő módon 2003 júliusában Valerie Plame CIA-ügynök nevét a sajtónak. Az Egyesült Államokban bűncselekménynek minősül titkos CIA-ügynökök személyazonosságának a nyilvánosságra hozatala.

Bűncselekményt ugyan a kiszivárogtató követett el, de a bíróság megsértése címén mégis elzárásra ítélhetik a két újságírót a szövetségi legfelsőbb bíróság 1972. évi döntése alapján, amely szerint az alkotmánynak a sajtószabadságot biztosító kiegészítése nem mentesíti a sajtó képviselőit a tanúvallomás kötelezettségétől bűncselekmények kiderítésében, és így nem hallgathatják el forrásaik kilétét.

Szerdán hirdetnek ítéletet.

Matthew Cooper ugyan nem hajlandó megnevezni forrásait, a Time hírmagazin ugyanakkor eleget tett a bírósági felszólításnak és átadta a vádesküdtszéknek munkatársa jegyzeteit és e-mailjeit a 2003 júliusában folytatott beszélgetéseiről, és a lap kifejezte reményét, hogy ez szükségtelenné teszi Cooper tanúvallomását, és így indokolatlanná teszi az elzárását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Bíróság előtt az iszlámot támadó újságíró

A törvény előtt kell felelnie Oriana Fallacinak, a múlt század második felében leleplező riportjaival és egyéni hangú interjúival hírnevet szerző olasz újságírónőnek, mert írásaiban támadta az iszlámot - határozott kedden az észak-olaszországi Bergamo bírósága.

MTI Média

Börtön fenyegeti a forrását eltitkoló két újságírót

Egyhetes haladékot adott szerdán a washingtoni szövetségi kerületi bíró két amerikai újságírónak, a The New York Times és a Time magazin munkatársainak arra, hogy felfedjék bizalmas forrásaikat annak a vádesküdtszéknek, amely egy fedésben dolgozó CIA-ügynök nevének a kiszivárogtatása ügyében folytat vizsgálatot. Ellenkező esetben 18 hónapos elzárás vár rájuk. A Time hírmagazin csütörtökön bejelentette, hogy átadja a vádesküdtszéknek munkatársa vonatkozó jegyzeteit.

hvg.hu Itthon

Amikor a Nemzetközi Újságíró Szervezet KGB-fedőszerv volt

Egyre több bizonyíték került elő, amelyből kétséget kizáróan kiderül: a Nemzetközi Újságíró Szervezet (NÚSZ) - az Interpress nevű kiadóvállalatával együtt - annak idején szorosan kötődött a pártállamok titkosszolgálataihoz. A NÚSZ a Kádár-korszakban kapcsolatot tartott fenn a Magyar Újságírók Országos Szövetségével. Kokes János Prágából, Pelle János Budapestről néztek utána a szövevényes történetnek, amelyet a hvg.hu nyomozása egészített ki.

MTI Világ

Tüntetéssé alakult a Szíria-ellenes újságíró temetése

Ezrek kísérték utolsó útjára Bejrút belvárosában a Szíria-ellenes nézeteiről ismert meggyilkolt újságírót, Szamír Kaszirt, akinek halála miatt az ellenzék Emile Lahud államfő lemondását követeli és nemzetközi vizsgálatot szorgalmaz.