szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vadászati kvótákat vezetnének be Grönlandon a globális felmelegedéstől veszélyeztetett jegesmedvékre, ugyanakkor jegesmedve-szafarikat szerveznének a turistáknak a jövő évtől.

A kvóták nagyságát egyelőre nem állapították meg, de a fő cél az, hogy csökkentsék a vadászok áldozatául eső medvék számát. Jelenleg évente 200-250 példányt ejtenek el a hatalmas emlősből.

© AP
A globális felmelegedés következtében évről évre korábban olvad a jegesmedvék fő vadászterületét képező jégtakaró az Arktiszon, ezért a medvéknek egyre nagyobb távolságokat kell megtenniük, hogy élelemhez jussanak. A mostoha időjárási viszonyok miatt kevesebb zsírtartalékot tudnak felhalmozni, következésképpen a szoptató anyamedvék kevesebb tejet tudnak adni bocsaiknak, így csökken a kölykök életben maradási esélye.

Egy tavaly bemutatott tanulmány szerint az utóbbi harminc évben mintegy nyolc százalékkal csökkent az északi-sarkköri jégtakaró nagysága. Az utóbbi tíz évben a felmelegedés kétszer olyan erős volt a Földnek ezen a tájékán, mint bármely másik kontinensen. Száz év alatt teljesen elolvadhat az Arktisz jege - figyelmeztet a jelentés.

A grönlandi hatóságokat számos támadás érte az év elején, amikor szóba került, hogy turisták számára is engedélyezik az állatfaj vadászatát, turistacsalogatás céljával. A medvevédő kampány egyik élharcosa Brigitte Bardot, az ötvenes és hatvanas évek francia filmcsillaga volt. A szakhatóság tervei szerint egy-két év múlva a turisták különleges jegesmedve-szafarikon vehetnek részt Grönlandon. Saját maguk nem lőhetnek majd a medvékre - erre csak hivatásos grönlandi vadászok jogosultak -, ám elkísérhetik majd a hivatásos vadászokat útjukon.

Állatvédő szervezetek tiltakozásától tartva fegyvertelen túrákat is szerveznének, amelyeken a kíváncsiskodók természetes környezetükben figyelhetnék mag az állatokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Globális felmelegedés – tragikus olvadás

A sarkvidéki jég olvadása, amely a globális felmelegedésre vezethető vissza, nem új jelenség, a jégperem visszahúzódásában mindössze az az újdonság, hogy a folyamatot az ember idézte elő.

hvg.hu Tech

A globális felmelegedés fokozottan érint egyes területeket

A University of Missouri egyik klímakutatója megvizsgálta az elmúlt 70 millió év hőmérsékletváltozási mintáit, és arra a következtetésre jutott, hogy a fosszilis tüzelőanyagok használata és a megnövekedett széndioxid kibocsátás nem egyenletesen jelentkezik a Földön. A változások egyes területeket fokozottabban érintenek, mint másokat.

hvg.hu Tech

Új cáfolhatatlan bizonyítékok a globális felmelegedésre

A Föld légkörének felmelegedését bizonyító újabb jelentés látott napvilágot, amelyben az American Association for the Advancement of Science (A Tudományos Haladás Amerikai Társasága) sorolja fel a bizonyítékokat, s számol be az emberi tevékenység nyomán járó rettenetes pusztulásról.

Panoráma Tech

A globális felmelegedés és a trópusi viharok

Az elmúlt 30 év alatt a trópusi viharok pusztító képessége kétszeresére nőtt, miközben a tengervíz átlaghőmérséklete csak alig fél fokkal emelkedett, és a két dolog között van összefüggés – állítja Kerry A. Emanuel, az amerikai MIT egyetem atmoszféra-kutatója, aki elméletét a Nature című brit tudományos folyóiratban ismertette.

hvg.hu Tech

Rémisztő adatok a globális felmelegedésről

Az Európai Környezeti Ügynökség (European Environment Agency – EEA) eddig nem ismert adatokat tett közzé a széndioxid és más üvegházhatást keltő gázok uniós kibocsátásáról. Az adatok meglehetősen riasztónak tűnnek, amit az EU hivatalnokai is elismertek. Közben az amerikai National Science Fundation tanulmánya arról számolt be, hogy 125 nagy északi tó egyszerűen eltűnt a globális felmelegedés miatt.