szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amerikai vegyészeknek sikerült tartósan titánfelülethez kötniük aktív antibiotikum molekulákat: ezzel elháríthatók azok a megbetegedések, amelyeket az emberi testbe beültetett implantátumokon rendszeresen megtelepedő, és minden tizedik esetben nagyobb gondot okozó baktériumrétegek idéznek elő.

Eric Wickstrom, Binoy Jose és Valentin Antoci, Jr., a philadelphiai Jefferson Medical College kémikusai eredményeikről a biokémikusok a Chemistry & Biology - Kémia és biológia - című amerikai tudományos folyóiratban számoltak be.

Az amerikai honvédelmi minisztérium által is támogatott kutatóknak sikerült kovalens kötést létrehozniuk aktív állapotú antibiotikum molekula és az implantátumokban általában használt titán között, s a gyógyszerrel bevont titánfelület - legalábbis laboratóriumi körülmények között -, elpusztította a Staphylococcus aureus baktériumokat.

A tapasztalat szerint az emberi testből kioperált implantátumokat általában biofilm, nyálkás baktériumréteg borítja. A beültetések esetleges sikertelenségét általában a fertőzések okozzák. Ilyenkor erős antibiotikum kúra, majd az implantátum cseréje - vagyis műtét - következik. A csontpótlások során próbálkoztak már baktérium-ölő ragasztóval is, de az anyagnak ez a tulajdonsága idővel elvész, míg az új megoldás tartós védelmet ígér.

Most megpróbálnak hasonló módon kötést létrehozni a többi antibiotikum és az implantátumok készítésénél használatos egyéb anyagok között, vagyis lehetővé tenni, hogy hogy a különféle beültetendő elemek felszínét bevonják különböző antibiotikumokkal.

Jelenleg az állatkísérletek folynak, de a tervek szerint hamarosan a már antibiotikummal bevont kész ortopédiai termékek is megjelennek a piacon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Szilikon implantátumot kapnak a zsaruk

Egyelőre csak amerikai főrendőrökbe ültetik be azt a szilikon (magyarul természetesen szilícium) alapú chipet, amely minden fontos adatukat tartalmazza. Mell- vagy más testrész szolgálati nagyobbításáról azonban egyelőre szó sincs.