szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ausztriában az év első 10 hónapjában közel 27 ezer bevándorló kapta meg az osztrák állampolgárságot, ami 14,7 százalékos csökkenést jelent a múlt év hasonló időszakához viszonyítva - adta hírül hétfőn az Osztrák Statisztikai Hivatal (SA).

A hivatal összesítései szerint az új osztrák állampolgárok közül a legtöbben a Törökországból, Bosznia-Hercegovinából, illetve a Szerbia és Montenegróból, valamint a Horvátországból érkezettek közül kapták meg az osztrák állampolgárságot.
   
A jövő évtől szigorodnak Ausztriában általában is szigorodnak az osztrák állampolgárság elnyerésének a feltételei: általában 15 évre nő a várakozási idő, és az idő előtti állampolgárság elnyerése is csak tízéves ausztriai tartózkodás után lehetséges, amennyiben a kérelmező "fenntartható személyes és hivatásbeli integrációt" tud bizonyítani. A kedvezményezettek csoportjai - házastársak, menekültek és EU-állampolgárok - egységesen hat év eltelte után kaphatnak állampolgárságot az alpesi országban, az eddigi 2-3 év helyett. Az eddigieknél szigorúbban ellenőrzik a bevándorlóknál a megélhetési költségek fedezését a legutóbbi három évre vonatkozóan.
   
Az osztrák sajtóban megjelent statisztikák szerint a 8,2 milliós Ausztria lakosai közül mintegy egymilliónyian nem az alpesi országban születtek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Több bevándorlóra lesz szükség az "elnéptelenedő" Európában?

A Föld demográfiai folyamatai, illetve azok értelmezései nem várt irányba haladnak: miközben az elmúlt évtizedekben a szakértők a túlnépesedés veszélyével riogattak, egyes demográfusok ma már ennek ellenkezőjétől, az elnéptelenedéstől tartanak - írja a belga sajtó, beszámolva egy, a népesedéssel foglalkozó nemzetközi konferencia eredményeiről.

MTI Itthon

Családtagjaik is követik a Magyarországra bevándorlókat

A magyarországi bevándorlás önmagát fenntartó folyamattá kezd válni azzal, hogy a letelepedetteket egyre nagyobb számban követik családtagjaik és barátaik; a KSH kutatási jelentése szerint a szomszédos országokból bevándorlók 92 százaléka magyar nemzetiségű.

MTI Világ

Az új francia kormány szigorítaná a bevándorlási politikát

Dominique de Villepin francia kormányfő a bevándorlást ellenőrző minisztériumközi bizottság felállítását jelentette be; a lépés célja az illegálisan Franciaországban tartózkodó külföldiek elleni hatékonyabb fellépés és a hazai gazdaság számára hasznos képzett bevándorlók kiválogatása lesz.