szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az izraeli légierő hétfőn ismét támadta egyebek mellett a libanoni főváros déli részét, ahol a Hezbollah síita gerillaszervezet főhadiszállása és egyéb létesítményei vannak, de mostanra a lázadószervezet minden épülete már romokban hever. Izrael nem szeretné nemzetközi erők Libanonba vezénylését.

Az offenzívát a Hezbollah felszámolására indította a zsidó állam múlt szerdán. Az izraeli támadás halálos áldozatainak száma a hatodik napon, hétfőn 19 új áldozattal 167-re emelkedett.

A bejrúti kikötő elleni hétfő reggeli izraeli légitámadásnak két polgári halálos áldozata van kikötői tisztségviselők szerint, Észak-Izraelben pedig hárman sebesültek meg Libanonból indított újabb rakétatámadásokban az izraeli hadsereg közlése szerint.

Putyin és Blair ENSZ-erőket akar

Oroszország fontolóra veszi részvételét egy közel-keleti békefenntartó erőben, amennyiben az ENSZ ennek létrehozásáról dönt - jelentette ki Szentpéterváron a G8-csúcs végeztével Vlagyimir Putyin orosz elnök. Az orosz államfő szerint az ezzel kapcsolatos döntéssel mindenképpen megvárják a világszervezet állásfoglalását. Tony Blair brit kormányfő, aki a legfejlettebb ipari országok és Oroszország vezetőinek találkozóján vett részt, a Libanonba küldendő nemzetközi haderővel kapcsolatban a sajtónak elmondta, hogy az "jóval nagyobb" lesz, mint az a 2000 fős megfigyelő ENSZ-misszió, amely jelenleg Dél-Libanonban állomásozik, de idő kell annak felállítására.

Hétfő hajnalban mintegy tizenöt, Libanonból indított katyusa-rakéta csapódott be Észak-Izraelben, összesen három embert megsebesítve - közölte egy katonai szóvivő. A katonai rádió szerint a támadásoknak nyilvánvalóan egy katonai támaszpont volt a célpontjuk.
 
Az izraeli média jelentése szerint hétfőn déltájban újabb rakétatámadást intézett az észak-izraeli Haifa kikötőváros, a harmadik legnagyobb izraeli város ellen a Hezbollah, a rakéták azonban ezúttal senkit sem sebesítettek meg.
 
Libanon déli részéből, az izraeli határ térségéből jelentős tömegek vándorolnak észak felé, a folytatódó bombázások ellenére is - közölte a rendőrség. A határtérség legtöbb falvából útra keltek az emberek, gyalog, mentőautókon és más járműveken, összetorlódva a bombázások miatt nehezen járható utakon. Szúr (Türosz) dél-libanoni kikötővárosba 25 ezer menekült érkezett, ebből tízezer vasárnap estétől hétfő reggelig. 
 
Menekülők

Izrael együttműködik a külföldiek libanoni kimenekítésében az USA-val és az EU-val - erősítette meg hétfőn egy magas rangú izraeli biztonsági tisztviselő. A bejrúti nemzetközi repülőtér bezárását követően, amelyet többször bombázott az izraeli légierő, több nyugati követség megszervezte, hogy állampolgárait tengeri úton menekítsék ki az országból, az izraeli hadsereg azonban a libanoni kikötőket is blokád alá tartja.
 
Európaiak százai - köztük britek, franciák és oroszok - kezdhették meg a szervezett menekülést Libanonból hétfőn, az ország elleni izraeli légitámadások hatodik napján. Több más nyugati állam is szakértőket küldött Bejrútba, hogy megszervezze állampolgárai kijuttatását.
 
A tel-avivi magyar nagykövetségnek egy-két kisebb jelentőségű esettől eltekintve nem kellett segítséget nyújtania olyan magyar turistáknak, látogatóknak, akik a közel-keleti helyzet miatt el akarják hagyni Izraelt - tájékoztatta az MTI-t hétfőn Gyenge András izraeli magyar nagykövet. Hozzátette: a tel-avivi nemzetközi repülőtér normálisan működik. Nem tapasztalható az sem, hogy elhagynák Izraelt az ott élő magyar állampolgárok. 
 
Megoldási javaslatok

Javaslatcsomagot juttatott el a libanoni kormánynak az ENSZ és az EU a közel-keleti válság lezárására - vált ismeretté hétfőn térségbeli diplomáciai körökből. A javaslatot a bejrúti kormány továbbította a Hezbollahnak, amely azonban egyelőre még nem adott választ rá. Az indítvány értelmében a Hezbollah visszaadná Izraelnek azt a két katonát, akit a múlt héten rabolt el, a zsidó állam pedig cserében leállítaná libanoni offenzíváját. Az ajánlat ugyanakkor nem tartalmazza a Hezbollah szorgalmazta fogolycserét.
 
Izrael ellenzi nemzetközi erők Libanonba vezénylését - közölte egy magas rangú izraeli tisztviselő hétfőn, Miri Eiszin kormányszóvivő pedig korainak minősítette az ENSZ főtitkára által és a nyolcak csúcsértekezletén is megfogalmazott javaslatot.
 
Az izraeli külügyi szóvivő ugyanaznap elképzelhetőnek mondta, hogy diplomáciai megoldással lehet véget vetni a libanoni válságnak. "Tudjuk, hogy katonai megoldással nem lehet semlegesíteni a Hezbollahot. A megoldás diplomáciai (lehet)" - hangoztatta Mark Regev.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A Hezbollah újabb rakétákat lőtt ki Haifára

Újabb rakétatámadást intézett az észak-izraeli Haifa kikötővárosa ellen hétfőn a Hezbollah libanoni gerillaszervezet, a becsapódó rakéták azonban ezúttal senkit sem sebesítettek meg - jelentette az izraeli média.