szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Libanonba érkezett Dominique de Villepin francia kormányfő, hogy kifejezze Franciaország szolidaritását a libanoni néppel és tűzszüneti lehetőségekről tárgyaljon. Közben jeruzsálemi kormánykörökből nyilvánosságra került, hogy Izrael milyen feltételek között lenne hajlandó a tűzszünetre.

Kemény hangon
Olmert: folytatjuk
A Hezbollah gerillái ellen indított harc folytatását ígérte  a jeruzsálemi parlamentben az izraeli kormányfő, kilátásba helyezve a libanoni síita szervezet infrastruktúrájának elpusztítását. Ehud Olmert Szíria és Irán ügynökeinek nevezte a Libanonban és a Gázai övezetben tevékenykedő arab fegyvereseket. Egyúttal leszögezte: az ellenük indított offenzíva mindaddig folytatódni fog, amíg ki nem szabadul fogságukból az elrabolt három izraeli katona, és a libanoni hadsereg át nem veszi az Izraellel határos dél-libanoni térség ellenőrzését. A fegyveres konfliktus hatodik napján mondott, szenvedélyes hangú beszédében az izraeli miniszterelnök kijelentette: nem lesz kegyelem azokkal a fegyveresekkel szemben, akik rakétákkal lövik Izrael városait. "Ha lakosainkat és városainkat rakétákkal támadják, akkor válaszunk háború lesz, amelyet teljes erőbedobással, maximális elszántsággal, bátorsággal és áldozatkészséggel" vívunk meg - hangoztatta Olmert.
"Humanitárius megfontolásból azonnali tűzszünetre" szólított fel  Bejrútban Dominique de Villepin francia kormányfő libanoni kollégájával, Fuád Szinjórával folytatott eszmecseréjét követően.

A francia kormányfő bejelentette, hogy Párizs olyan megfigyelő missziót ajánl fel Libanonnak, amely segítene a bejrúti kormánynak kiterjeszteni fennhatóságát az ország egész területére, beleértve a Hezbollah uralta déli területeket. A vérontás beszüntetésének a Hezbollah és Izrael támadásainak leállítása mellett magában kell foglalni a síita szervezet által elrabolt két izraeli katona szabadon engedését is - hangsúlyozta Villepin.
 
Jeruzsálemi kormánykörökből az offenzíva hatodik napján nyilvánosságra került, hogy Izrael milyen feltételek között lenne hajlandó a tűzszünetre. A neve elhallgatását kérő forrás megerősítette, hogy az elfogott két izraeli katona szabadon engedése és a Hezbollah síita szervezet fegyvereseinek visszavonulása északra a tűzszünet ára.
 
Izrael korábban a Hezbollah teljes leszerelését is követelte, de most ez nem szerepel külön a felsorolt feltételek között, mert azt Jeruzsálem számára magától értetődik, hogy a határtól távolabb vonuló gerillák helyét a libanoni hadsereg foglalja el.
 
A Hezbollah egyik vezetője a nap folyamán azt közölte, hogy csak "előfeltételek nélkül" fogadnának el tűzszünetet. A libanoni hadsereg délre telepítése pedig kizárólag a libanoniak ügye - mondta Abdalláh Kászír, a mozgalom központi vezetőségének tagja.

Irán szerint egy tűzszünet és utána egy fogolycsere oldhatná meg méltányos módon az izraeli-libanoni konfliktust. Manusehr Mottaki iráni külügyminiszter ezt Damaszkuszban mondta, miután tárgyalt Faruk as-Saraa szíriai alelnökkel, és Irán teljes támogatásáról biztosítsa Szíriát a válságban. Mottaki ésszerűnek és igazságosnak minősítette a Hezbollah követelését, hogy Izrael engedje szabadon a bebörtönzött libanoniakat.

Evakuálás
Magyarok is távoznak

Külföldiek százai, közöttük magyarok kezdhették meg a szervezett menekülést Libanonból hétfőn, az ország elleni izraeli légitámadások hatodik napján. Cipi Livni izraeli külügyminiszter bejelentette, Izraeli ideiglenesen felhagy Libanon tengeri és a légi blokádjával, hogy kimenekíthessék a külföldieket a szomszédos államból.

További négy, Libanonból menekülő magyar tért haza hétfőn Szírián keresztül - tájékoztatott Medgyes Péter damaszkuszi nagykövet. Így hétfőn már tízre emelkedett az izraeli bombázások miatt Libanont Szírián keresztül elhagyó magyarok száma. További két fiatal pedig a szállodák túlzsúfoltsága miatt jelenleg a damaszkuszi magyar nagykövetségen várja, hogy a keddi Malév-géppel hazajuthasson Magyarországra.

Ismét tanácskozást kezdett hétfőn az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) a libanoni helyzetről, de az amerikai ENSZ-nagykövet szerint döntés csak néhány nap múlva várható a zárt ajtók mögött folyó rendkívüli ülésen. Az a küldöttség, amelyet Kofi Annan ENSZ-főtitkár küldött a térségbe különleges tanácsadója, Vijay Nambiar vezetésével, a hét közepe táján térhet vissza New Yorkba.
 
Nambiar máris tárgyalt a libanoni miniszterelnökkel, és közölte, hogy "konkrét elképzeléseket" továbbíthat majd az izraeli vezetőknek - keddi jeruzsálemi tárgyalásain - a harcok befejezéséről. Tettünk néhány ígéretes erőfeszítést - mondta Bejrútban.

Az izraeli külügyi szóvivő elképzelhetőnek mondta, hogy diplomáciai megoldással lehet véget vetni a libanoni válságnak. "Tudjuk, hogy katonai megoldással nem lehet semlegesíteni a Hezbollahot. A megoldás diplomáciai (lehet)" - hangoztatta Mark Regev. Véleménye szerint Izrael érdekei - összhangban az ENSZ 1559-es és 1680-as számú határozataival - megegyeznek a nemzetközi közösség érdekeivel.
 
Miri Eiszin kormányszóvivő viszont korainak minősítette az ENSZ főtitkára által és a nyolcak csúcsértekezletén is megfogalmazott javaslatot, melynek értelmében nemzetközi erőket vezényelnének Libanonba. Jeruzsálem ehelyett azt szeretné, hogy libanoni erők vegyék át az ellenőrzést Libanon Izraellel határos térségében.
 
Egyedül a libanoni hadsereg jelenlétét tartaná elfogadhatónak Izrael a libanoni-izraeli határon - jelentette ki hétfőn egy rádiós nyilatkozatában Amir Perec izraeli védelmi miniszter is. Megismételte, hogy a hadsereg nem tűri el a Hezbollah libanoni síita szervezet gerilláinak visszatérését a határhoz, és megerősítette, hogy a hadsereg biztonsági zónát szándékozik létesíteni az izraeli-libanoni határon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Romokban a Hezbollah-épületek

Az izraeli légierő hétfőn ismét támadta egyebek mellett a libanoni főváros déli részét, ahol a Hezbollah síita gerillaszervezet főhadiszállása és egyéb létesítményei vannak, de mostanra a lázadószervezet minden épülete már romokban hever. Izrael nem szeretné nemzetközi erők Libanonba vezénylését.

MTI Világ

A Hezbollah tovább támadja Izraelt, robbanások Bejrútban

Légvédelmi szirénák zúgtak fel hétfőn hajnalban Haifa izraeli kikötővárosban, ahol egy nappal korábban becsapódott a libanoni Hezbollah szervezet tíz rakétája, s az egyik közülük nyolc embert megölt, több mint egytucatnyit pedig megsebesített. Bejrútban hétfő hajnalig 13 ember halt meg az izraeli légitámadások következtében.

MTI Világ

Elemzők szerint Izrael elszámította magát

Londoni elemzők szerint Izrael szinte a lehetetlenre vállalkozik a Hezbollah katonai ütőerejének felszámolására indított kísérlettel, és a támadással a síita csoport mögé sorakoztatta fel a libanoniakat is. Elemzők szerint Szíria és Irán is egyre közelebb kerül a konfliktushoz, azonban a háború kiterjedse mégsem valószínű.

MTI Világ

Izrael: harcunk igazságos és erkölcsös

Vasárnap hajnalban ismét behatoltak a Gázai övezet északi részébe izraeli katonák, páncélosok és támadó helikopterek, rakétákat lőttek ki, és tűzpárbajt vívtak palesztin fegyveresekkel, miközben Izrael a libanoni Hezbollahhal harcolva egy második frontot nyitott. Haifát is újabb rakétatámadás érte.

MTI Világ

Chirac: abnormális az izraeli offenzíva

Abnormálisnak nevezte szentpétervári sajtókonferenciáján a Libanon elleni izraeli offenzívát Jacques Chirac francia köztársasági elnök és tűzszüneti tárgyalásokra szólította fel a szembenálló feleket.

MTI Világ

Condoleezza Rice: a libanoni tűzszünet nem megoldás

Az amerikai külügyminiszter mérsékletre intette Izraelt a libanoni hadműveletei nyomán sokasodó civil áldozatok láttán, de úgy vélte, hogy egy azonnali tűzszünet nem orvosolná a probléma gyökerét.

MTI Világ

A Hamász ragaszkodik a fogolycseréhez Izraellel

Továbbra is ragaszkodik a fogolycseréhez Izraellel a Hamász - hangoztatta a radikális palesztin mozgalom egyik szóvivője pénteken Gázában egy tüntetésen, amelyet a Hezbollah libanoni síita szervezet és Libanon támogatására tartottak néhány ezer ember részvételével.