szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nyolcak csoportjának eltorzulásáról, a szentpétervári csúcs szembeötlő terméketlenségéről cikkezett a Vedomosztyi orosz lap. A csúcs meghökkentette a megfigyelőket szembeötlő kilúgozottságával - írja a napilap, amely szerint ez voltaképpen természetes volt, hiszen a legfontosabb események nem Szentpéterváron, hanem a Közel-Keleten zajlottak.

A csúcs kézzelfogható eredményének a Vedomosztyi orosz liberális lap a Nyolcak (G8) végérvényes eltorzulását tartja: a fejlett országok alapkérdésekben egységes döntéseket hozó Hetek elitklubjából (az orosz elnökség alatt) a Nyolcak vitaklubjává vált, amely formális és áramvonalasított deklarációkra nyom pecsétet. Pozitív szerepe a világnapirend kidolgozásában állhatna, de ehhez Kínát és Indiát is be kellene vonni (amelyek nélkül nehéz kezelni a globális pénzügyi egyensúlytalanságokat).

A G10-ben Oroszország teljes jogú taggá válna, mert gazdasága a kilencedik a világrangsorban, nemzetközi kérdésekben vallott felfogása nagyon hasonlít a kínaihoz és az indiaihoz, demokráciadeficitje pedig észrevétlenné válna Kína árnyékában. (A bővítés kritériuma különben is a gazdasági méret lenne, az Oroszország esetében alkalmazott politikai elv helyett.)

Mindenesetre a mai G8 nem a globális horderejű döntéshozatal kulisszák mögötti fóruma többé, ehhez túl bonyolulttá vált a megállapodások elérése - írta a Vedomosztyi, rámutatva, milyen lagymatagra sikerült a Közel-Keletről hozott határozat, míg az iráni dossziéra vonatkozó semmi kardinálisan újat nem tartalmazott.

Míg az Iránnal való konfliktus kilátása tartósan magasan tartja az olajárakat, s az izraeli-libanoni konfliktus még jobban megugrasztotta őket, az energiabiztonságra vonatkozó csúcsnyilatkozat üres szavak halmaza - kesergett a nyugati stílusú orosz lap, megjegyezve: megoldatlanok az energiahordozókhoz való hozzáférés, a tranzit és a hosszú távú szerződések kérdései. Ebben a szférában mind Oroszország, mind a fogyasztó országok vereséget szenvedtek, mert világos játékszabályok a csúcs után sem várhatók az energiapiacon.

A Vedomosztyi az orosz elnök, az olasz miniszterelnök és a német kancellár megjegyzéseivel illusztrálta az energiabiztonság tekintetében nemcsak a Nyolcak, hanem a Hetek (és az európaiak) között is fennálló ellentéteket. Mint írta, Vlagyimir Putyin szerét ejtette az energiacharta kritizálásának, Romano Prodi aggodalmát fejezte ki az Ukrajnán át haladó gázszállítások miatt, míg Angel Merkel megbízható szállítónak nevezte Oroszországot, bár súlyt helyezett az energiaforrások diverzifikálására. 

A Kommerszant kommentátora szerint a G8 vajúdó hegyei három egeret szültek az energiaszférában. Az egyik az említett energiabiztonsági akcióterv, amely annyiban globális, hogy teljesen el van ködösítve. Lényege egyetlen mondatba sűríthető: "Meg kellene fontolni, mit tegyünk, de különben úgy sincs mit tenni". A másik egér Putyinnak az a bejelentése, hogy Oroszország kész európai üzletrészek fejében hozzáférést engedni olaj- és gázlelőhelyeihez. A harmadik Prodinak az a külön nyilatkozata, amely szerint "meg vagyunk győződve arról, hogy az energiahordozók árai magasak maradnak" - ironizált Dmitrij Butrin, a Kreml-bíráló orosz lap gazdasági rovatvezetője.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

G8: vegyszerrel és repülővel gondoskodik Putyin a napsütésről

Vlagymir Putyin orosz államfő úgy döntött, hogy a G8 első oroszországi csúcstalálkozóján ragyogó napsütésben prezentálja szülővárosát a vendégeknek, s tett is róla, hogy ez így legyen: repülőgépekkel oszlatták el a felhőket a Finn-öböl térségében.

MTI Világ

G8: nézetkülönbségek az atomenergiáról

A Nyolcak általánosságban pártolják az energiapiacok nyíltságának és átláthatóságának elvét, támogatva az Oroszország által tíz év alatt sem ratifikált energiachartát, míg az atomenergia vonatkozásában nyíltan elismerték nézetkülönbségeiket a globális energiabiztonságról szentpétervári csúcstalálkozójukon jóváhagyott akciótervükben.