szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A brit miniszterelnök elhalasztotta szabadságát, hogy a békefolyamat újjáélesztésén tevékenykedhessen. Londonban több tízezres tüntetés volt a háború ellen.

Üdvözölte és abszolút létfontosságú első lépésnek nevezte az ENSZ Biztonsági Tanácsának a libanoni ellenségeskedés leállítására vonatkozó határozattervezetét szombat este Tony Blair brit kormányfő.

"Jelenleg az első számú feladat a határozat lehető leggyorsabb elfogadása, majd pedig az állandó tűzszünet elérése, illetve azoknak a feltételeknek a megteremtése, amelyek elejét veszik a háborúskodás kiújulásának" - mondta Blair a BBC televíziónak. "Természetesen, ahogy tegnap mondtam, nem lehet és nem szabad szem elől tévesztenünk a palesztin dimenziót, amely a gyökere ennek a konfliktusnak" - tette hozzá.

"Fáradhatatlanul fogok dolgozni a közel-keleti békefolyamat újjáélesztésén, amely az egyetlen módja a helyzet életképes, hosszú távú megoldásának, és amely egy palesztin állam és egy biztonságos Izrael egymás mellett élését eredményezi" - jegyezte meg.

Emyr Jones-Parry, Nagy-Britannia ENSZ-nagykövete azt mondta a BBC hírtelevíziójának, hogy reményei szerint a határozatot már hétfőn megszavazzák.

Blair néhány nappal elhalasztotta háromhetes szabadságának péntek délutánra tervezett megkezdését, hogy segítsen az ENSZ BT határozattervezetének létrehozásában. Londoni hivatalából rendkívül élénk telefondiplomáciát folytatott az elmúlt két napban, a libanoni konfliktusban érintett, illetve annak megoldásán fáradozó úgyszólván valamennyi fontos politikai tényezővel tárgyalt.

Tüntetések Londonban (Oldaltörés)

Eközben tovább tartanak a brit miniszterelnök közel-keleti politikája elleni tiltakozások. Az Állítsátok Meg a Háborút Koalíció és a Brit Muzulmán Kezdeményezés felvonulást rendezett szombaton délután London belvárosában, amelyen a rendőrség szerint mintegy 20 ezren, a szervezők szerint viszont több mint 100 ezren vettek részt, követelve az azonnali tűzszünetet Libanonban. Ez volt a legnagyobb londoni tüntetés az iraki háború ellen rendezett tömegdemonstrációk óta. A szervezők arra kérték az embereket, hogy tegyenek gyerekcipőket a miniszterelnöki hivatal közelében álló első világháborús emlékmű, a Cenotaph lábához, emlékezve a libanoni háború sok száz gyermekáldozatára.

A tüntetők a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal - Blair munkahelye és otthona - elé vonultak, követelve az azonnali tűzszünetet. Az Independent című liberális napilap hírül adta, hogy 40 ezren írták alá azt a levelet, melyben követelték, hogy Blair munkálkodjon a nap mint nap ismétlődő vérontás és rombolás beszüntetésének érdekében.

A Blair politikája elleni lázadás saját pártján, a Munkáspárton belül is új lendületet vett, miután több mint 110 munkáspárti képviselő, köztük helyettese, John Prescott is aláírt egy petíciót, amelyben azonnali tűzszünetre hívtak fel. Az aláírók nagy száma azt jelzi, hogy Blair külpolitikai irányvonalát tekintve a Labour parlamenti frakciója csaknem egyharmadának támogatását elvesztette, és ha szavazásra kerülne sor - ami nyári szünet lévén nem fenyegeti a miniszterelnököt - kisebbségbe szorulna az alsóházban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Hezbollah-ellenes fatvát hirdetett egy szunnita sejk

Az Izrael és a Hezbollah közötti harcok egyre inkább megosztják a muzulmán világot: ennek jeleként egy magas rangú szaúd-arábiai szunnita egyházi vezető szombaton fatvát bocsátott ki a Libanonban tevékenykedő síita milícia ellen.