szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország is csatlakozott ahhoz a világméretű aláírásgyűjtő kampányhoz, melynek célja, hogy az ENSZ elismerje: az állatok érezni és szenvedni képes élőlények, melyeknek joguk van a humánus bánásmódhoz. A valaha volt legnagyobb állatvédelmi aláírásgyűjtő akciót az Állatvédelmi Világszövetség (WSPA) indította útjára, és a világ 110 országából már több, mint 300 szervezet csatlakozott hozzá – tájékoztat közleményében a Fauna Egyesület.

© www.animalsmatter.org
Hazánkban a 40 állatvédő szervezetet tömörítő Magyar Állatvédők Országos Szervezete és a Fauna Egyesület koordinálja az aláírásgyűjtést, ami a Sziget Fesztiválon indul útjára. A Szigeten a Zöld Udvarban írható alá a petíció, az interneten pedig a WSPA honlapján címen adhatják nevüket a kampányhoz az állatbarátok.

Az "Animals Matter To Me" kampány 5 évig tart, és azt remélik tőle: az ENSZ az emberi jogok és a környezet védelmére irányuló törekvések után végre elfogad egy ún. Egyetemes Állatvédelmi Nyilatkozatot, ami útmutatást jelent majd azoknak az országoknak is, melyekben jelenleg nincsenek állatvédelmi jogszabályok – írja az állatvédő szervezet.

Piaci tényezők
Az élő állatok és testrészeik feketekereskedelme a fegyver- és a drogkereskedelem után a harmadik legjövedelmezőbb üzletág, mely évente több millió állat halálát okozza.
Az ENSZ 192 tagállama közül ugyanis még mindig van jónéhány, ahol semmilyen állatvédelmi szabályozás nincsen; nem létezik állatvédelmi törvény, az állatok kínzását, a velük való kegyetlenkedést semmi nem tiltja – figyelmeztetnek.

Ha az ENSZ elismeri az állatok védelmének fontosságát, azzal előremozdíthatja az országok saját állatvédelmi törvényeinek, jogszabályainak megszületését és több milliárd állatot óvhat meg a felesleges szenvedéstől – olvasható a közleményben.

Világszerte probléma
"A Földünkön élő 1,2 milliárd kutya és macska 80%-a gazdátlan, kóbor, utcán éhező, fagyoskodó, üldözött és minden eszközzel irtott állat, de nem csak ők szorulnak rá a védelemre. Közel ugyanennyi ló és szamár dolgozik a fejlődő országokban a mezőgazdasághoz és a szállításhoz szükséges fizikai erő 80%-át(!) biztosítva, miközben jólétükkel alig törődnek. Évente kb. 60 milliárd állatot használunk fel azért, hogy húsukat, tejüket, tojásukat elfogyasszuk. Ezeknek túlnyomó része a nagyüzemi állattartás áldozata; napfény és szabad levegő nélkül, gyakran annyira összezsúfolva, hogy felállni vagy megfordulni sem tudnak, antibiotikumokkal, hormonokkal teletömve, megnyomorítva élik rövidke életüket és jólétükkel gyakran egyáltalán nem törődnek" - olvasható a Fauna Egyesület közleményében. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

A Lush az állatkísérletek ellen kampányol

A természetes alapanyagokból készülő kozmetikumokat árusító Lush angol cég nemzetközi kampányt indított az állatkísérletek ellen. Ezért olyan szavazólapokat helyez ki üzleteibe, amelyek a kísérletektől mentes Európát hirdetik. Ezt elküldi az Európai Parlamentbe annak reményében, hogy sikerül megakadályoznia a vegyi anyagok tesztelésére kidolgozott REACH programot, amely 5 millió állat felhasználását igényli.