szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A német uniós elnökség küszöbén nem éppenséggel a legjobb előjelként hatott az a hagyományos, év végi, brüsszeli felmérés, amely fehéren-feketén kimutatta, hogy a tagállamok közül a németek ellenzik leginkább az Európai Unió további bővítését.

Berlini szakértők az Eurobarométer felméréséből idézték azokat az adatokat, amelyek szerint a német állampolgárok 64 százaléka ellenzi a további bővítést, míg mindössze 30 százalékuk van azon a véleményen, hogy a kaput nyitva kell hagyni az új tagok előtt.
 
Az idézett szakértők sajtóértekezletükön ezzel összefüggésben arra mutattak rá, hogy a lakosság többsége osztja a konzervatív uniópártok, azaz a CDU és a CSU véleményét azzal kapcsolatban, hogy egyelőre le kell állni a további bővítéssel. Angela Merkel kancellár az uniós elnökség főbb célkitűzéseit vázoló programnyilatkozatában annak a nézetnek adott hangot, hogy az alkotmány elfogadásáig - esetleg Horvátország kivételével - be kell fagyasztani a bővítést.
 
Az unió további bővítésével kapcsolatban egyébként megosztott maga a kormánykoalíció is. A konzervatívok elutasítóbb magatartásával szemben a koalíciós partner szociáldemokraták jóval nyitottabbak, így mindenekelőtt Törökország esélyeinek megítélésében is.
 
Egy másik, Bécsben közzétett tanulmány közvetve ugyancsak némelyest elmarasztalta a németeket, ami Berlinben szintén nem maradt figyelmen kívül. A fajüldözés és az idegenellenesség helyzetét vizsgáló európai intézet hagyományos beszámolójában - míg korábban a zsidók és a romák - ezúttal a muzulmánok helyzetével foglalkozott.
 
Ezzel kapcsolatban Németország közepes bizonyítványt kapott, de figyelmet érdemlő volt a lakosság állásfoglalása a muzulmánokkal szemben. A megkérdezettek 88 százaléka ugyanis felettébb bizalmatlannak bizonyult, s azt hangoztatta, hogy az országban élő muzulmánoknak "másként" kellene viselkedniük. A válaszadók 70 százaléka annak a nézetnek adott hangot, hogy könnyen konfliktusok adódhatnak abból, ha  - mint fogalmaztak - mélyen vallásos muzulmánok egy modern társadalomban telepednek le.
 
A szóban forgó, bécsi székhelyű intézet egyik magas rangú német munkatársa nyilatkozatában ugyanakkor azt hangoztatta, hogy az integráció "kétirányú utca". Azaz - tette hozzá - a muzulmánoknak is többet kellene tenniük beilleszkedésük érdekében. S ez az állásfoglalás többé-kevésbé megfelel a hivatalos német véleménynek is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Jó üzlet a bolgár és román uniós csatlakozás?

A német exportőrök a román és bolgár uniós csatlakozással jó üzleti lehetőséget látnak mindkét országban: mindenekelőtt az infrastruktúra-korszerűsítés, ezen belül az út-, kórház-, közműépítés terén, valamint a távközlés fejlesztésében - jelentette ki a német nagy- és külkereskedelmi szövetség elnöke.

MTI Világ

Uniós szankciók Törökországgal szemben

Az Európai Unió a török csatlakozási tárgyalások részleges felfüggesztését fogja javasolni amiatt, hogy Törökország mindeddig nem nyitotta meg kikötőit az EU-tag Ciprus előtt – közölte egy meg nem nevezett uniós forrás.

Világ

Januártól Románia az EU legszegényebb övezete

Az egy főre jutó GDP alapján Románia 8 régiójából hét az EU 15 legszegényebb övezete közé tartozik majd január 1-től. Szakemberek szerint legalább hét évnek kell eltelnie addig, amíg a román átlagbér megközelíti legalább a 2004-ben csatlakozott országok átlagát.

euractiv.hu Világ

Románia: januártól húsz országba személyivel

Személyi kártya felmutatásával utazhatnak az Európai Unió legalább 20 tagországába - köztük Magyarországra is - a román állampolgárok az ország január 1-jei csatlakozását követően. Ciprus, Csehország és Svédország esetében egyelőre továbbra is útlevélre lesz szükség a beutazáshoz.