szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Magyarország kiváló kereskedelmi kapcsolatokat ápol Kínával, egy ilyen kérés „vörös vonal” lenne Magyarország és az USA kapcsolatában.

A Kínától való gazdasági különválás „vörös vonal” Magyarország és az Egyesült Államok kapcsolatában, mondta Magyar Levente külügyminiszter-helyettes, parlamenti államtitkár csütörtökön Brüsszelben, „ritka nyíltsággal téve világossá Budapest álláspontját a két nagyhatalom közötti egyensúlyozásról” – fogalmaz a South China Morning Post cikkének szerzője.

Magyar a fenti kijelentéseit annak kapcsán mondta, hogy Donald Trump amerikai elnök egyre inkább azt szeretné elérni, hogy a szövetségesei válasszanak az Egyesült Államok és Kína között, ami a mindkét országgal jó kapcsolatot ápolni kívánó Orbán Viktor számára kellemetlen helyzetet teremthet.

Az államtitkár arra a kérdésre, hogy ha Trump kéri, hajlandók lennének-e megszakítani a gazdasági kapcsolatokat Kínával, úgy reagált: „Egyáltalán nem. Ez nálunk vörös vonal. Kiváló kereskedelmi kapcsolatokat ápolunk Kínával, és Kína mára az egyik legnagyobb befektetővé vált Magyarországon”.

Trump Peking karjaiba terelheti Európát, a kínai elnök legnagyobb örömére – szakértői vélemény a The Guardianben

Az új német külügyminiszter az oroszellenes szankciókat fúró Magyarországról. Nicusor Dan független román elnökjelölt a választások tétjéről. Trump már megint rossz lóra tesz a szaúdiakkal. Van-e NATO az USA nélkül? Témák és vélemények a világsajtóból.

Magyar Levente a Kínából érkező jelentős befektetésekre hivatkozott: kutatások szerint 2023-ban az Európába áramló kínai tőke 44 százaléka Magyarországra érkezett, így hazánk megelőzte Németországot, Franciaországot és az Egyesült Királyságot is mint a kínai befektetések első számú célországa. „Lakosságunkhoz és gazdaságunk méretéhez képest felülreprezentáltak vagyunk. Magyarország tehát egyértelműen nyer ezeken az intenzív kínai gazdasági és kereskedelmi kapcsolatain” – mondta Magyar. „Erről nem mondunk le” – tette hozzá.

Magyar nyilatkozata az EU kereskedelmi minisztereinek brüsszeli ülésére érkezve hangzott el. A tanácskozás témája többek között a Trump vámintézkedéseire adott uniós válaszcsomag, valamint az olyan gazdasági biztonsági intézkedések voltak, amelyek célja a technológiai szivárogtatás kockázatának csökkentése Kína irányába.

A találkozót nem sokkal azután tartották, hogy Genfben jelentős fordulat történt az amerikai–kínai kereskedelmi háborúban: a múlt hétvégi megállapodás jelentős vámcsökkentéseket eredményezett mindkét oldalon.

Az uniós gazdasági biztos, Valdis Dombrovskis is pozitívan értékelte a fejleményeket: „Enyhülnek a kereskedelmi feszültségek, ami jó irányba mutat. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy az Egyesült Államok a 90 napos időszakban is érvényben hagyja a 30 százalékos vámokat a kínai árukra, ami továbbra is jelentős torzító hatással bír.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!