Az amerikai külügyminiszter nem számít komoly áttörésre az isztambuli tárgyalásokon
Szerinte az egyetlen mód az áttörésre közvetlenül Trump és Putyin között lehetséges.
hvg.hu/MTI
Az Egyesült Államok komoly áttörésre egyelőre nem számít az ukrajnai háború lezárásáról kezdődő, ukrán és orosz részvétellel szervezett isztambuli tárgyalásokon – jelentette ki Marco Rubio amerikai külügyminiszter Antalyában csütörtökön, mielőtt Isztambulba utazott.
Marco Rubio a NATO külügyminiszteri tanácskozása után újságírók kérdéseire válaszolva úgy fogalmazott, „nincsenek komoly elvárásaim azzal kapcsolatban, ami holnap történni fog”, ugyanakkor hozzátette, hogy ott lesz ő és Fidan török külügyminiszter, valamint az ukrán küldöttség és egy alacsonyabb szintű orosz tárgyalódelegáció.
Ukrán források szerint várhatóan csütörtök helyett csak pénteken újítják fel Isztambulban a több mint három éve megszakadt ukrán-orosz tárgyalásokat a lehetséges tűzszünetről, illetve a 2022 februárja tartó konfliktus végleges lezárásáról. A késés oka, hogy az ukrán várakozásokkal ellentétben nem jelent meg a török metropoliszban Vlagyimir Putyin orosz államfő, és emiatt a Törökországban tartózkodó Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csak délután jelölte ki a Kijevet képviselő politikusokat.
„Remélem, hogy Ukrajna és Oroszország között lesz tárgyalás a török partnerek részvételével, a mi csapatunk tagjaival közösen” – mondta az amerikai külügyminiszter, majd hozzátette, „őszintén szólva ezen a ponton azt gondolom, és ez teljesen nyilvánvaló, hogy az egyetlen mód az áttörésre közvetlenül Trump elnök és Putyin elnök között lehetséges”.
Marco Rubio a saját részvételét az isztambuli tárgyalásokon azzal indokolta, hogy az eredeti terv közvetlen kapcsolatfelvételről szólt az oroszok és az ukránok között, ami most nem azon a szinten valósul meg, mint remélték.
Törökországi sajtótájékoztatóján Marco Rubio a szíriai stabilizációhoz fűződő amerikai várakozásokkal kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a béke megteremtése óriási fejlemény lenne a régióban hosszú idő óta. Az új szíriai vezetés képviselőivel tartott megbeszélés tapasztalataival kapcsolatban hangsúlyozta, hogy egy nemzeti alapokon álló mozgalom vezeti, amely plurális társadalomként akarja felépíteni az országot, amiben a szíriai társadalom minden része képes az együttélésre, ideértve a békét szomszédaival, köztük Izraellel. Marco Rubio szavai szerint a kitűzött cél elérésében az Egyesült Államok segítséget ígér Szíriának, aminek része a szankciók feloldásának megkezdése Washington részéről.
Az Alzheimer-kór sokkal több nőt érint, mint férfit. Ennek oka nem az, hogy a nők tovább élnek, hanem a hormonháztartásuk sajátossága. Megfelelő életmóddal azonban a kognitív képességek hanyatlása megelőzhető – állítja új könyvében Lisa Mosconi agykutató.