szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ehud Olmert miniszterelnököt, Amír Perec védelmi minisztert és Dan Haluc volt vezérkari főnököt nevezte meg a libanoni háborúban elkövetett "súlyos hibák" fő felelőseinek a konfliktus körülményeit vizsgáló izraeli kormánybizottság elnöke.

A testület előzetes jelentése szerint, amelyet hétfőn adtak át a kormányfőnek és a védelmi miniszternek a jeruzsálemi miniszterelnöki hivatalban, Olmert súlyos hibákat követett el a konfliktus kezelésében, a helyzet megítélése, a felelősségvállalás és a körültekintés terén. A főbb megállapításokat a testület elnöke, Élijahu Vinograd nyugalmazott bíró ismertette.

Az öttagú bizottság arra a következtetésre jutott, hogy Olmert elsietve, részletes és jól kidolgozott terv nélkül vitte Izraelt a háborúba tavaly július 12-én, miután a libanoni Hezbollah gerillaszervezet az izraeli határt átlépve meggyilkolt három izraeli katonát és elrabolt két másikat.

Olmertet terheli a felelősség amiatt, hogy "nem tűzték ki pontosan a célokat" és elmulasztotta a megfelelő helyzetértékelést, amikor megindította a háborút. A védelmi miniszter szerepét értékelve megállapították, hogy Perec nem volt tisztában a hadsereg állapotával, jóllehet annak tudatában kellett volna lennie. Tapasztalatlansága és védelmi miniszterként tanúsított magatartása "rontotta a kormány képességét, hogy kezelje az előtte álló kihívásokat".

A kormány nem tett fel kemény kérdéseket, és túlságosan a hadvezetésre hagyatkozott - emelte ki a bizottság. Dan Haluc akkori vezérkari főnök nem volt felkészült és "ösztönösen cselekedett", ráadásul hamis színben, a valósnál sokkal inkább hadra foghatónak tüntette fel a hadsereget - áll a jelentésben.

"Ha közülük bárki másként, jobban járt volna el, a döntések és az, ahogyan cselekedtek a kérdéses időben, valamint a hadjárat eredményei másként és jobban alakultak volna" - összegezte a bizottság észrevételeit Vinograd. Olmert, miután átvette a jelentés másolatát, úgy nyilatkozott, hogy "a hibákat orvosolni fogják" a jövőre nézve. A jelentés súlyos csapást mért a tisztségében egyébként is meggyengült, népszerűtlen miniszterelnökre, és várhatóan megerősödik a lemondását követelők tábora. A kormányfő közölte, hogy a jelentés közzététele után, még a nap folyamán találkozik pártja, a Kadima minisztereivel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Ismét behatoltak Libanonba az izraeli harci repülők

Tucatnyi izraeli harci repülőgép csütörtökön ismét megsértette a libanoni légteret, egy időben azzal, hogy Franciaország újfent a fenyegető berepülések beszüntetésére hívta fel a zsidó államot - közölte a libanoni hadsereg.

MTI Világ

A Hezbollah erősebb, mint a libanoni háború előtt volt

A Hezbollah libanoni síita szervezet fegyveresei visszatértek a déli országrészbe, és több rakétájuk van, mint a nyári háború előtt - véli az izraeli katonai hírszerzés. Izraelben eközben már a második tábornok mondott le a libanoni háború óta. A libanoni államfő szerint pedig a libanoni a kormány elvesztette alkotmányos legitimitását, miután lemondott öt síita miniszter.

Hét nap

Merénylet Libanonban

Utasokat szállító két buszt robbantottak fel kedden a Bejrút melletti Bikfaja keresztény településen, amely a tavaly...

Melléklet

Libanoni háború

Izrael szárazföldi, légi és tengeri hadműveletet indított a libanoni Hezbollah ellen, miután július 12-én a síita mozgalom gerillái izraeli területre hatolva megöltek három katonát, kettőt pedig elraboltak. A 34 napig tartó háború során az izraeli hadsereg elfoglalta Dél-Libanont, megölt ötszáz gerillát (a Hezbollah csak 74-et ismert el). A támadásokban 1200 libanoni civil vesztette életét, az infrastruktúrában okozott kár meghaladta a 3,5 milliárd dollárt. A Hezbollah a harcok során 119 izraeli katonát ölt meg, és az izraeli városokra kilőtt több ezer rakéta 44 polgári áldozatot szedett. Az EU több tagországa is aránytalanul túlzónak ítélte, George W. Bush amerikai elnök viszont a terroristák elleni jogos önvédelemnek nevezte az izraeli hadműveletet. Az ellenségeskedésnek az ENSZ augusztus 11-én hozott 1701-es határozata vetett véget, amelynek értelmében a tűzszünet betartására 5 ezerről 15 ezerre emelték a libanoni békefenntartó erők (Unifil) létszámát, a libanoni hadsereg pedig megjelent az ország déli részén. Haszán Naszrallah sejk, a Hezbollah vezetője Izrael felett aratott "stratégiai és történelmi győzelemről" beszélt, míg Ehud Olmert izraeli kormányfő úgy vélte: felszámolták a dél-libanoni "Hezbollah-államot az államban". Izrael szeptemberben megszüntette Libanon légi és tengeri blokádját, ám két elrabolt katonáját nem kapta vissza.