szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az európai űrhajózási konszern új űrhajót akar építeni, amely fizető vendégeket szállítana 100 kilométeres magasságba. A jegy várható ára nem kevesebb, mint 150 ezer euró (37 millió forint) – írja a Spiegel Online.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Az európaiak így versenybe szállnak az amerikaiakkal és az oroszokkal a világűrturizmusban. Az EADS Astrium nevű konszern párizsi tájékoztatóján mutatta be az új űrjármű koncepcióját. A kozmosz-jet négy utast szállíthat 100 kilométer magasba, ahol 3 percig lehetnek a súlytalanság állapotában. Az első felszállást 2012-re tervezik, mondta a cég szóvivője, Mathias Pikelj.

Az űrjármű akkora lesz, mint egy kisebb magánrepülő, rakétahajtóművekkel szerelik fel. Hagyományos repülőtérről indulhat, és 13 kilométeres magasságban kapcsolja be a rakétahajtóművet. A 100 kilométeres magasságot elérve a pilóta mini hajtóművekre vált át. "Ekkor az utasok azon kevesek közé tartozhatnak, akik megtapasztalják a súlytalanságot a világűrben" – írja a cég egyik kiadványa. Az év végéig meg kell teremteni a pénzügyi hátteret, vagyis néhány százmillió eurót – hangoztatta a szóvivő. Az összeg nagyobb részét magánbefektetőktől remélik, de uniós forrásokat is célba vesznek. A projekt hivatalosan 2008-ban kezdődik.

Párizsban már bemutatták az űrjármű kabinjának modelljét is. Ebben olyan ülések vannak, amelyek képesek egyensúlyban tartani magukat, hogy minimálisra csökkentsék a gyorsulás és fékezés hatásait. Az európai konszern egy amerikai céggel, a Spaceship Company-val veszi fel a versenyt, ők építették az első magánpénzből finanszírozott űrjárművet, amely 2004-ben kétszer is elérte a világűrt. Az űrhajó egy repülőgépről startolna, akárcsak a korábbi amerikai űrsiklók. A vevő a Virgin Galactic, amely már 200 ezer amerikai dollárért árulja a helyeket, ez egyébként megfelel a 150 ezer eurós árnak.

Jelenleg az orosz űrhajózási hatóság egyeduralkodó a világűrturizmusban, a Szojuz űrhajókon adnak helyet az űrturistáknak, mint például Simonyi Károlynak– írja a Spiegel Online. a lap megjegyezte, hogy Simonyi jóval többet, mintegy 19 millió eurót fizetett az útért – amely persze jóval tovább is tartott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Atlantis: lenyűgöző képek a negyedik űrsétáról

Sikeresen végrehajtotta hétfő hajnalban a negyedik, egyben az erre a misszióra beütemezett utolsó külső űrszerelési munkáját az Atlantis amerikai űrrepülőgép legénységének két tagja. Nézze meg fotóinkat!

techline.hu Tech

20070625_atlantis_iss_hopajzs_pc_landolas

Kéthetes kiküldetése teljesítése után késve és az eredetitől eltérő helyszínen, de sikeresen landolt az ISS Nemzetközi Űrállomásról visszatért Atlantis űrrepülő.

Hét nap

Zavar az űrállomáson

Többnapos munkával a hét végére sikerült megjavítani a Nemzetközi Űrállomás (ISS) orosz szekciójának több...

MTI Tech

Már toborozzák a Holdra az űrturistákat

A Space Adventures amerikai cég már a Holdra toboroz űrturistákat - nyilatkozott a The Washington Postnak Eric Anderson, a cég alapítója, aki szerint Charles Simonyi kalandja is azt bizonyítja, van kereslet az űrlátogatásokra.

MTI Világ

Amatőr rádiósokkal kvaterkázik majd a magyar űrturista

Harmincnégy amatőr rádiós kísérel meg szerdán éjjel összeköttetést létrehozni a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó Charles Simonyi amerikai-magyar űrturistával - közölte Gschwindt András, a Műegyetemi Rádióklub vezetője, a vállalkozás egyik szervezője.