szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Évről évre több kínai gyártmányú terméket kell visszahívni biztonsági okok miatt az Egyesült Államokban - számolt be a Consumer Report amerikai lap.

Az utóbbi öt évben megkétszereződött azoknak a Kínából származó termékeknek a száma, amelyeket biztonsági aggodalmak miatt vissza kellett hívni. A potenciálisan veszélyes áruk között a kínai cikkek aránya tavaly elérte a 60 százalékot.

Idén már a visszahívott termékek kétharmada volt kínai. A 234 nem biztonságos termékből 154 Kínában készült, 43 az Egyesült Államokban, a többi más országokban - derült ki az amerikai állami termékfelügyelet (CPSC) statisztikájából.

A visszahívott termékek között a játékoktól kezdve a kocsiüléseken keresztül a bútorokig és terepjárókig sokféle cikk található. Sok árut úgy rendelnek vissza, hogy semmilyen baj nem történik, de néhány esetben a veszélyes termékek sérülést okoznak. Egy távirányítású repülőgép például 33 embernek okozott kisebb-nagyobb sérülést, amikor felrobbant tulajdonosa kezében.

Az elkövetkező hetekben több pekingi küldöttség is Washingtonba látogat a problémák rendezésére, az aggodalmak eloszlatására. A kínai kormány szóvivője a napokban hangsúlyozta, hogy a kölcsönös vádaskodás nem vezet eredményre, nemzetközi együttműködésre van szükség a kínai gyártmányú élelmiszerek, gyógyszerek, fogyasztási cikkek minőségével kapcsolatban felmerült kifogások kivizsgálására.

Az Egyesült Államok az utóbbi hónapokban több kínai termék importját is betiltotta biztonsági megfontolások miatt. Amerikában sokat cikkeztek egyes kínai élelmiszerek, halak, továbbá a fogkrémek és járművek nem megfelelő minőségéről.

A Mattel cég kedden világszerte 18,2 millió veszélyes mágneses játékot volt kénytelen kivonni a forgalomból, ebből 9,5 milliót az amerikai piacról, köztük Barbie babákat és Batman figurákat. Sok játékautónak a rajta lévő festéktől az ólommérgezés veszélye miatt kellett leállítani a forgalmazását.

A gyerekek egészségére különösen ügyelő amerikai társadalomban a veszélyes kínai játékok ügye már a washingtoni kongresszusig is elért. Mike Ferguson republikánus képviselő a héten figyelmeztette az amerikai játékcégeket, alaposan fontolják meg, ha Kínában akarják gyártatni cikkeiket és biztosítsák, hogy a kínai játékok minősége megfelel az amerikai előírásoknak.

A világ legnagyobb játékgyártó hatalma Kína. Évente több mint 20 milliárd dollár értékű játékot állít elő - ez a világtermelés több mint háromnegyede -, amiből 17 milliárd dollárnyi termék exportra készül. A kínai játékok legnagyobb fogyasztója az Egyesült Államok, a Kínában elállított játékok 38 százaléka amerikai gyerekekhez kerül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Mérgező lehet a kínai fogkrém, Peking cáfol

Az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerügyi hivatala (FDA) figyelmeztette a fogyasztókat, hogy kerüljék a Kínában gyártott fogkrémek használatát, mert a fagyállókban alkalmazott mérgező vegyi anyagot tartalmazhatnak. Peking visszautasította a vádat.

hvg.hu Vélemény

Kínai piac: nem adnak nyugtát, nem adóznak, feketén dolgoztatnak

„Ha a közbeszédben kevés szó is esik róla, nagyjából mindenki tudja Magyarországon, hogy a kínai piac nélkül a szegények élete még keserűbb és sivárabb lenne” - írta Hegyi Gyula Kína közel van c. cikkében. A kenőpénz csábítása mellett mással nehéz magyarázni, hogy a hatóságok változatlanul szemet hunynak a számlát nem adó, adót nem fizető, alkalmazottait feketén foglalkoztató kínai és más ázsiai vállalkozók tevékenysége fölött. Vicsek Ferenc, a Klubrádió főszerkesztő-helyettese Bakonyi Ágnest, az APEH szóvivőjét kérdezte. Az interjú szerkesztett változatát közöljük.