szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszország törvényellenesnek nevezte az Európai Unió által tervezett, Koszovóba telepítendő missziót (EULEX) az ENSZ Biztonsági Tanácsának csütörtöki esti vitájában.

Galéria a belgrádi zavargásokról
© AP
Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet a világszervezet főtitkárának február 17-i nyilatkozatára hivatkozott: ebben Ban Ki Mun nyomatékosan utalt arra, hogy egy újabb BT-határozat megszületéséig Koszovó ENSZ-közigazgatás (UNMIK) alatt marad. (Ugyanazon a napon kiáltotta ki a túlnyomórészt albánok lakta tartomány kormánya a terület elszakadását Szerbiától.)

Moszkva hevesen ellenzi Koszovó függetlenségét, mert abban a Biztonsági Tanács 1244. számú határozatának, valamint a nemzetközi jognak a kirívó megsértését látja. Az említett BT-határozat hitet tett Szerbia területi
épsége mellett.

Csurkin "keserű iróniának" nevezte, hogy az Európai Unió olyan misszióval sérti meg a nemzetközi jogot, amelynek célja a soknemzetiségű jogállam létrejöttének előmozdítása Koszovóban.

Írország ezzel szemben pénteken hivatalosan elismerte Koszovó függetlenségét. Az erről kiadott dublini közlemény rámutat: az 1998-99-es háború öröksége miatt elképzelhetetlenné vált a tartomány visszatérése szerb fennhatóság alá, és ez aláásta a kompromisszumos megoldás kilátásait is.

Dermot Ahern ír külügyminiszter kormánya döntését ismertetve hangsúlyozta: Írország tisztában van azzal, hogy Koszovó függetlensége fájdalmas Szerbia számára, és nehéz azt elfogadnia. Egyúttal leszögezte, hogy Koszovó diplomáciai elismerése nem ellenséges lépés Szerbiával szemben.

Írország, amely az 1919-1921-es háborúban vívta ki a függetlenségét Nagy-Britanniától, hagyományosan rokonszenvez a függetlenségi mozgalmakkal.

Eddig öt európai uniós ország - Spanyolország, Románia, Görögország, Ciprus és Szlovákia - közölte, hogy nem ismeri el Koszovó függetlenségét, mert azzal ihletet adna a szakadár nemzeti mozgalmaknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Göncz Kinga: ki kell várni Koszovó elismerését

Magyarország a Koszovót elismerő országok között lesz, de a függetlenség elismerésével meg kell várnia azt a pillanatot, amikor ez a vajdasági magyarságot és a magyar-szerb kapcsolatokat a legkevésbé veszélyezteti.

MTI Világ

A NATO növeli a készültséget és az észak-koszovói jelenlétet

Az észak-koszovói erőszakos cselekmények miatt a NATO több századot vezényelt át Koszovó más részeiből az északi térségbe, valamint fokozott készültségbe helyezett két, jelenleg Koszovón kívül tartózkodó tartalék zászlóaljat - közölte szerdán Brüsszelben az atlanti szervezet egyik, név nélkül nyilatkozó tisztségviselője.

MTI Világ

Megalakul a Koszovót irányító nemzetközi csoport

Függetlenségének kikiáltása után tíz nappal, holnap megalakul a Koszovó fölött ellenőrzést gyakorló Nemzetközi Irányító Csoport (angolul: International Steering Group - ISG) - írta a Zeri című pristinai újság.

MTI Világ

Határállomást támadtak Koszovóban

Megsebesült tíz koszovói rendőr hétfőn Koszovó és Szerbia határán, miután volt szerb tartalékos katonák mintegy százötven fős csoportja rájuk támadt - közölte a koszovói rendőrség.

MTI Világ

Svájc elismerte Koszovó függetlenségét

A szövetségi tanács, vagyis a kormány úgy döntött, hogy diplomáciai és konzuli kapcsolatot létesít a két ország között - jelentette be Pascal Couchepin svájci elnök Bernben.