szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Valid Muallem szír külügyminiszter szerdán Manamában kijelentette: Izrael a Törökország bevonásával folyó közvetett béketárgyalásokon kötelezettséget vállalt, hogy maradéktalanul kivonul a Golán-fennsíkról.

Az izraeli miniszterelnöki hivatal szerdán jelentette be, hogy Izrael és Szíria közvetett béketárgyalásokat kezdett Törökország bevonásával. A hírt Damaszkusz és Ankara is megerősítette. A bahreini fővárosban egy arab-kínai együttműködési fórumon részt vevő szíriai külügyminiszter közölte: Izrael ígéretet tett, hogy az "1967. június 4-i vonalig" kivonul a Golán-fennsíkról.

Muallem üdvözölte Recep Tayyip Erdogan török kormányfőnek a Szíria és Izrael közötti tárgyalások érdekében több mint egy éve kifejtett erőfeszítéseit. A Törökországban folyó közvetett tárgyalások célja, hogy előkészítsék a "közvetlen tárgyalások újrafelvételét az igazságos és átfogó béke megteremtése érdekében a térségben, a madridi ajánlások alapján". Muallem az 1991-ben Madridban a közel-keleti rendezésről tartott nemzetközi konferenciára utalt, amelynek eredményeképpen megkezdődtek Izrael és arab szomszédai között a béketárgyalások. "Ígéretet kaptunk arra, hogy Izrael kivonul a Golán-fennsíkról az 1967. június 4-i vonalig. Ez nem új, Jichák Rabin (néhai kormányfő) már 1993-ban tett ilyen ígéretet, és az őt követő valamennyi izraeli kormány megismételte azt" - mondta Muallem. 

Elie Malka, a goláni telepesek képviselője szerdán kijelentette: a fennsíkról való lemondással Ehud Olmert izraeli kormányfő "veszélybe sodorja Izraelt". "Egy kormányfő, aki kész lemondani egy izraeli fennhatóság alatt lévő térségről, hogy azt a szíriaiaknak és az irániaknak adja, veszélybe sodorja Izrael állam jövőjét" - hangsúlyozta közleményében Malka, a Goláni Zsidó Telepek Tanácsának elnöke .

"A Golán-fennsík Izrael állam elidegeníthetetlen része, valamennyi állampolgáráé, akik nem tűrnek el ilyen felelőtlen lépést, amely stratégiai adukat nyújtana az ellenséges államoknak" - áll a közleményben. Szíria a Golánról való izraeli kivonulást szabta a békeszerződés feltételéül. A két ország között amerikai közvetítéssel folyó tárgyalások 2000-ben szakadtak meg. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

"Ezek a gyerekek nem fogják elfogadni Izraelt szomszédként"

Itamár Marcus a Jeruzsálemben működő Palesztin Médiafigyelő Intézet igazgatója. A Likud párt 1996-os győzelme után alapították az intézményt, amely azóta is folyamatosan elemzi a palesztin arabnyelvű sajtót. Marcus szerint a közgondolkodást formáló helyi média még mindig nem hajlandó komolyan venni Izrael létjogosutságát.

MTI/hvg.hu Világ

Izrael gázai invázóra készül?

Tizenöt ember sebesült meg a forgalmas askelóni bevásárlóközpontban, ahová szerda este Grad típusú rakéta csapódott. Askelón önkormányzata perelni akarja az izraeli vezérkart, amiért a város riadórendszerét korábban kikapcsolták, mondván, nincs veszély. Izrael azt ígéri, keményen visszavág, ha a rakétázás folytatódik.

MTI Itthon

Gyurcsány mégsem utazik Izraelbe

Elmarad Gyurcsány Ferenc jövő hétre tervezett izraeli útja. A május 14-iki kormányülésen napirenden szerepel az egészségbiztosítással kapcsolatos koncepció tervezete - mondta a kormányszóvivő.

Világ

Galamb az izraeli héják közt

Arra a fájdalmas következtetésre jutottam, hogy ha döntenem kell Nagy-Izrael vagy zsidó és demokratikus Izrael között, akkor az utóbbit választom - mondta 2005-ben Cipi Livni izraeli külügyminiszter, amikor a jobboldali Likud pártot odahagyva a jobbközép Kadimát megalapító Ariel Saront követve lemondott arról a nézetről, hogy Palesztina kizárólag a zsidóké.

MTI Világ

Ciszjordániai települések befagyasztására szólították fel Izraelt

A közel-keleti rendezést irányítani hivatott "Kvartett" - az ENSZ, az Európai Unió, az Egyesült Államok és Oroszország - felszólította Izraelt, hogy fagyassza be az újabb ciszjordániai zsidó települések tervezett építését - jelentette be pénteken Londonban Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár.