szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország szombaton Szerbia mellett Bosznia-Hercegovinába és Horvátországba is szállít földgázt - mondta Molnár Csaba közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter szombaton.

Molnár Csaba kifejtette: a Balkánon kialakult rendkívül súlyos gázkrízis miatt a magyar Mol-csoport és a német E.ON Ruhrgas közösen mintegy 4-4,5 millió köbméter földgázt szállít Magyarországon keresztül Szerbiának és 1-1,5 millió köbmétert Bosznia Hercegovinának.  Hozzátette: Horvátországba Ausztrián keresztül érkezik a közel 1 millió köbméter, magyar-német összefogással megvalósuló gáz. A Magyarország által kötött tranzitszerződések azonnal megszakíthatók abban az esetben, ha az ország gázellátása veszélybe kerülne - fűzte hozzá. A tárcavezető szerint az országos gázfogyasztás várhatóan mintegy 62-64 millió köbméter lesz szombaton, ezt a magyarországi források biztosítani tudják.

Szükségük van rá
Bosznia gázigényét teljes egészében Oroszországból fedezi. Bosznia Szerbián kívül Magyarországtól, Németországtól és Ausztriától is szeretne vásárolni gázt azok tartalékaiból. Az országban is igen hideg az idő, mínusz 10 fok alá is süllyedt a hőmérő higanyszála.
Magyarország a kereskedelmi gáztárolókból 53 millió köbméter, az országos kitermelésből 9 millió köbméter, míg a nyugati irányból érkező vezetékekből 4 millió köbméter gázt tud biztosítani a felhasználóknak. A hétvégi napokon - az átlagosnál nagyobb hideg ellenére is - kisebb lesz a gázfogyasztás, ezért nincs szükség a fogyasztás további korlátozására, valamint a stratégiai készletek igénybevételére - fejtette ki a miniszter.
Molnár Csaba  elmondta: az Európai Unió 15 tagú ellenőrző bizottságába tartozó - a Földgázszállító (FGSZ) Zrt. alkalmazottjának számító - magyar szakember még szombaton elfoglalhatja kijevi állomáshelyét. Megjegyezte: az FGSZ jelenleg is készen áll az Ukrajnából érkező földgáz fogadására, de a rendszer esetleges újraindításához szükséges pontos időt egyelőre nem lehet megbecsülni.

A szaktárca vezetője aláhúzta: a gázkrízis Magyarországon sokkal kisebb károkat okozott, mint a Balkánon vagy akár Szlovákiában, ahol idáig több mint ezer gyárat kellett bezárni a gázellátási gondok miatt. A miniszter ennek ellenére továbbra is takarékosságra kérte a lakosságot, mivel a teljes hazai gázrendszer és -szállítás, valamint a tárolók és a kitermelés is csúcskapacitáson működik, és bármilyen kis hiba csökkentheti a rendelkezésre álló forrásokat.

Bozó László, az Országos Meteorológiai Szolgálat elnöke a sajtótájékoztatón kiemelte: a következő egy hétben ismét egy "hidegpárna" alakítja Magyarország időjárását, így a sokévi átlagnál hidegebb időjárás folytatódására lehet számítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!