szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszter vitatja, hogy a korlátozás elértéktelenítené az ingatlanokat, de azt elismeri, hogy az árakat csökkentené. Azt viszont biztos, hogy maradna a helyiek elővásárlási joga, a feltételhez kötés és a betelepülési adó bevezetése.

A helyi önazonosság védelméről szóló törvénytervezet társadalmi egyeztetése során a legtöbb vitát az ingatlanszerzés korlátozásának bevezetése okozta, így “ez az elem akár ki is kerülhet a törvényjavaslatból” – közölte a közigazgatási és területfejlesztési miniszter kedden a budapesti Károli Gáspár Református Egyetemen rendezett lakáspolitikai fórumon.

Navracsics Tibor az egyetem által szervezett Lakás – lakáspolitika – lakhatás a XXI. században című konferencián úgy fogalmazott: a helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezete öt lehetőséget ad azoknak a településeknek, amelyek úgy érzik, hogy a különböző kiköltözési hullámok az adott település szerkezetét, közösségét vagy infrastruktúráját veszélyeztetik. Ezek: az ingatlanszerzés korlátozása, a helyben lakók elővásárlási jogának általánossá tétele, az ingatlanszerzés, illetve a lakcímlétesítés feltételhez kötése, valamint helyi adók bevezetése.

A kormány új szintre emeli a migránsozást: következik a „betelepülők” elleni védekezés

Miután a Fidesz lehetővé tette alapjogok (például a tulajdonhoz való jog) korlátozását a településeknek, az önkormányzatok lényegében bármire hivatkozva korlátozhatnák a betelepülést. A legnépszerűbb eszköz alighanem a betelepülők adója lesz, de akár száz fekvőtámaszt is kérhetnének az önkormányzatok.

“Ha ezek a viták folytatódnak, ez az elem akár ki is kerülhet a törvényjavaslatból” – közölte Navracsics Tibor, hozzátéve, hogy “a többi négy elem is elégséges garanciát ad”.

Ezek után a miniszter kissé önellentmondásba került. Azt mondta ugyanis, vitatja azokat az érveket, amelyek szerint ez az intézkedés elértéktelenítené az ingatlanokat az adott településen.

Ugyanakkor a miniszter szerint a törvénytervezetről folytatott országos konzultáció során a polgármesterek éppen az ingatlanszerzés kizárásáért lelkesedtek a leginkább, többek között azért, mert ez az ingatlanárak csökkenését vonná maga után, ami segítene a fiataloknak a lakáshoz jutásban.

Persze lehet azt mondani, hogy az „árcsökkenés” nem egyenlő az „elértéktelenedéssel”, mindenesetre a különbség árnyalati, és nem változtat azon, hogy ha az ingatlanok ára csökken az adott településen, akkor a szóban forgó ingatlanok tulajdonosai értékvesztést szenvednek el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!