szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Manuel Zelaya volt hondurasi elnök nem nyugszik bele hatalomból történő eltávolításába. Ennek eddig is számos jelét mutatta, most azonban odáig ment, hogy az ENSZ közgyűlésén mobiltelfonon keresztül felszólalva kérte a világ vezetőinek segítségét.

Különös közjáték zajott az ENSZ New York-i közgyűlésén, amikor Patricia Rodas, az előző hondurasi kormány külügyminisztere az általános vita közben tett felszólalása alatt odatartotta mobiltelefonját a pulpituson a mikrofonhoz, hogy Manuel Zelaya azon keresztül szólhasson a nemzetközi közösség képviselőihez.

A hatalomból eltávolított elnök - aki egy hete Brazília hondurasi nagykövetségén tartózkodik, miközben a külképviselet épületét katonák veszik körül - kétségbeesett felhívásban segítséget kért a nemzetközi közösségtől. Mint mondta, Hondurasban jelenleg "diktatúra" van, az emberek elveszítették a szabadságukat, és erőszakkal kényszerítik őket rendre. Az ENSZ-nek szilárdan ki kell tartania az átmeneti kormánnyal szembeni álláspontja mellett - mondta. Azt állította, a rendőrség és a katonaság megpróbálta gázzal kifüstölni őt és a követség személyzetét az épületből, illetve folytonos zajjal megtörni az ellenállásukat.

A katonaság három hónapja kényszerítette rá Zelayát a közép-amerikai ország elhagyására, az elnöki posztot elfoglaló Roberto Micheletti szerint a legfelsőbb bíróság döntésének eleget téve.

Micheletti hétfőn közölte, hamarosan visszavonják a polgári szabadságjogokat - többek között a gyülekezési jogot - korlátozó, előző nap kiadott rendeletet; az indoklás szerint azért, hogy az intézkedések ne legyenek hatással a küszöbönálló elnökválasztásra. Az Egyesült Államok előzőleg követelte a de facto hondurasi vezetéstől a politikai jogok gyakorlását felfüggesztő rendelet azonnali visszavonását.

A rendelkezés alapján hétfőn a biztonsági erők elhallgattattak egy-egy Zelaya-párti rádió- és tv-állomást. A Micheletti-kormány azzal vádolta Zelaya híveit, hogy fegyveres felkelésre készülnek. A rendőrség hétfőn megakadályozta a főváros, Tegucigalpa központjába meghirdetett Zelaya-párti tömegtüntetés megtartását.

Közben a brazil kormány közölte, Zelaya egészen addig a hondurasi brazil nagykövetségen maradhat, ameddig csak szükséges. "Brazília egy ország demokratikus, legitim elnökének oltalmazója lett" - fogalmazott Celso Amorim brazil külügyminiszter. A hondurasi vezetés előzőleg ultimátumot intézett Brazíliához, hogy tíz napon belül ismerje el politikai menekültként Zelayát vagy szolgáltassa ki a hondurasi hatóságoknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Zelaya tízezer híve gyújtogatva vonult be a hondurasi fővárosba

A hondurasi átmeneti kormány ismét kijárási tilalmat vezetett be a fővárosra, Tegucigalpára vonatkozóan kedd estétől, miután Manuel Zelaya megbuktatott elnök tízezer tüntető híve bevonult a városba, és felgyújtott egy autóbuszt, valamint egy amerikai gyorséttermet.

MTI Világ

A hondurasi elnök csak a perére jöhetne haza

A hondurasi ideiglenes államfő szerint megbuktatott elődje semmiképp sem térhet vissza a hatalomba, a kis közép-amerikai ország ellenáll a volt államfő tisztségébe történő visszahelyezését célzó nemzetközi nyomásnak.

MTI Világ

Hondurasban már a tüntetést is betilthatják

Tovább éleződik a hondurasi belpolitikai válság; a közép-amerikai ország átmeneti kormánya helyi idő szerint vasárnap este bejelentette, hogy felfüggeszt egy sor alkotmányos szabadságjogot, köztük a gyülekezési jog gyakorlását.