Lezártnak tekinti a Sólyom-ügyet a brüsszeli bizottság

Kétoldalúnak és lezártnak tekinti Sólyom László köztársasági elnöki szlovákiai be nem engedésének ügyét az Európai Bizottság jogi és igazságügyi felelőse, Jacques Barrot.

  • hvg.hu hvg.hu
Lezártnak tekinti a Sólyom-ügyet a brüsszeli bizottság

"Ez Magyarország és Szlovákia közötti probléma, ezt már elmagyaráztam a két ország hozzám látogató delegációjának" - fogalmazott a francia biztos szerdai sajtótájékoztatóján. "Köztünk szólva azt gondoltam, hogy az incidens lezárult a két miniszterelnök közti párbeszéddel" - tette hozzá Barrot.

A magyar kormány kedden jelentette be, hogy a brüsszeli bizottságtól kötelezettségszegési eljárást kért Szlovákia ellen, amiért Sólyom Lászlót augusztus 21-én nem engedték be az országba. A beadvány azt kéri, az uniós testület a közösségi jog szempontjából vizsgálja meg a szlovák jogszabályokat és azok alkalmazását, valamint a közösségi jog megsértése miatt indítsa meg kötelezettségszegési eljárást.

Barrot szóvivője egyelőre nem tudta megerősíteni, hogy a bizottság megkapta a megkeresést Magyarországról, a sajtóhíreket pedig nem kívánta kommentálni. Jacques Barrot - más témájú sajtótájékoztatóján egy erre vonatkozó kérdésre válaszolva - kifejtette: remélte, hogy a probléma nem ismétlődik meg, és a két ország közötti párbeszéd, amelyet személyesen is igyekezett megkönnyíteni, segít abban, hogy az ilyen típusú ügyekben ne következzenek be megelőzhető, súlyos félreértések.

Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter meg van győződve arról, hogy Pozsony a magyar köztársasági elnök Szlovákia területére történő belépésének megtagadásakor teljes mértékben a hatályos szlovák törvényekkel és a schengeni szabályokkal összhangban járt el.

"Teljes mértékben biztos vagyok ebben. Nyilvánvaló, hogy ez az állam (Szlovákia) nem tenne semmi olyat, ami jogellenes" - jelentette ki a szlovák külügyminiszter szerdán Pozsonyban. A szlovák diplomácia vezetője - újságírók kérdésére válaszolva - arra a magyar bejelentésre reagált, amely szerint Magyarország kötelezettségszegési eljárást indít az Európai Bizottságnál, amiért Sólyom Lászlót augusztus 21-én nem engedték be Szlovákiába. Lajcák szerint Szlovákia kész alávetni magát az Európai Bizottság eljárásának, s meggyőződése, hogy semmiféle büntetés nem fenyegeti.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?