Pénzért kiérdemelt amerikai nagyköveti posztok

Barack Obama amerikai elnök sem tudta megállni, hogy – a karrierdiplomatákat bosszantó gyakorlatot követve – ne kampánya támogatóit jelölje a vonzó nagyköveti posztokra.

  • unknown unknown
Pénzért kiérdemelt amerikai nagyköveti posztok

Nem jár csúcsfizetéssel, legfeljebb három évre szól, mégis minden pénzt megér, mert jól mutat az önéletrajzban. Az amerikai nagyköveti posztról van szó, aminek igen magas a presztízse. Tudja ezt Barack Obama amerikai elnök is, aki tavalyi kampányában még hevesen ostorozta elődjét, George W. Busht, amiért politikai szövetségeseit és támogatóit delegálta a legjobb helyekre. Bár fogadkozott, hogy ő ezt is másképp csinálja majd, a politikai adományok összesítésével foglalkozó washingtoni Center for Responsive Politics intézet elemzése szerint semmi sem változott. Obama eddig 19 olyan támogatóját jelölte nagyköveti posztra, akik neki vagy a Demokrata Pártnak az utóbbi két évtizedben összesen 1,8 millió dollár kampánypénzt juttattak.

Ausztriába például a félmillió dollárt összekalapozó William Eacho befektetési bankár mehet. A Párizsba tartó Charles Rivkin, az animációs és szórakozató műsorokat készítő Wildbrain cég korábbi vezetője is ennyit szedett össze, de pénzgyűjtő politikai kinevezett kerülhet a brüsszeli, a bukaresti, a koppenhágai, az ottawai, a stockholmi nagykövetség élére is. Svájcban pedig egy volt virginiai alkormányzó, civilben Volvo-márkakereskedő vezeti a missziót.

Szövetségesek, barátok és családtagok alkotják a politikai kinevezettek másik nagy csoportját. Az olasz nagykövetnek szánt David Thorne neve mellett mindössze 3300 dollár szerepel, ám ő John Kerrynek, a szenátusi külügyi bizottság elnökének, a 2004-es demokrata elnökjelöltnek a volt sógora. A belize-i amerikai nagykövetnek javasolt Vinai Thummalapally nemcsak 200 ezer dollárt szerzett Obamának, de az elnök szobatársa volt 1979–1981-ben a Los Angeles-i Occidental főiskolán. Becsúsznak kifejezetten rátermett politikai kinevezettek is, mint a Vatikánba szánt Miguel Diaz teológiaprofesszor, aki Obama tanácsadója volt a katolicizmussal kapcsolatos ügyekben.

A fejlett demokráciák közül egyedül az USA-ban divat, hogy a nagyköveti posztok jelentős részére nem karrierdiplomaták kerülnek, akik számára pedig ez a szakmai csúcs. A politikai kinevezettek aránya a nagykövetek között John F. Kennedy elnöksége, vagyis az 1960-as évek eleje óta átlagosan 30 százalék – a legkevesebb Jimmy Carter, a legtöbb George W. Bush, illetve Ronald Reagan idejében volt –, ám a karrierdiplomatákat nemcsak ez irritálja. Az ejtőernyősök válogatósak. Előnyben részesítik a nagyobb európai, illetve a kedvező klímájú, kevés munkával járó karibi posztokat, és nem akarnak a világ másik végére vagy feszültséggócnak számító helyre menni. Több elnök is megígérte, hogy visszafogja magát, de egyiküknek sem sikerült. Falra hányt borsó a hivatásos diplomatákat tömörítő – és a kinevezetteknek kéthetes gyorstalpalót tartó – Amerikai Külügyi Akadémia tavalyi felhívása is, amelyben arra kérték az elnökjelölteket, hogy 10 százalékra, vagyis a megszokott félszázról 18 főre csökkentsék az ejtőernyősök arányát.

Mindig akadtak persze kiválóan teljesítő brancsbeliek. A Richard Nixon által 1969-ben Londonba küldött Walter Annenberg sajtócézár a döcögős kezdet után elismert nagykövetté vált, aki brit intézményeknek juttatott magánadományaival is szorosabbra fűzte a kapcsolatokat, 1975-ös távozásakor pedig II. Erzsébet királynőtől lovagi címet kapott. Kiemelkedő munkát végzett a második világháború idején Moszkvában Averell Harriman is – aki elismerte, hogy Sztálin véreskezű diktátor, de úgy tartotta, tájékozottabb Rooseveltnél és realistább Churchillnél –, ő aztán csaknem élete végéig diplomáciai küldetéseket teljesített. Felesége, Pamela Harriman nemcsak a Reagan idején megroppant Demokrata Párt újraélesztésében játszott szerepet, de helytállt akkor is, amikor Bill Clinton Párizsba küldte nagykövetnek.

Voltak látványos kudarcok is. A Franklin D. Roosevelt által 1938-ban Londonba delegált Joseph Kennedy – a politikusklán megalapítója, gátlástalan üzletember – képtelen volt szót érteni a britekkel, különösen miután a második világháború küszöbén defetistának minősítette őket. George W. Bush pedig a texasi olajbáróból lett lótenyésztőből, William Farishból csinált londoni nagykövetet, ám az üzletember vakációzásnak tekintette a posztot, az Irak elleni háború előkészítésének idején a szavát sem lehetett hallani, és a The Guardian brit napilap meg is jegyezte, hogy könnyebb lenne Szaddám Huszeintól interjút kapni, mint tőle.

A politikai kinevezettek rendszerét sokan a védelmükbe veszik, még a karrierdiplomaták közül is. Úgy vélik, gyakran hasznos szerepet tölthetnek be, esetleges közeli kapcsolatuk révén könnyebben utat találhatnak az elnökhöz, akit formailag képviselnek állomáshelyükön. A kinevezéseket jóváhagyó szenátusban is csak azokat a jelölteket buktatják meg, akik látványosan alkalmatlanok – egyik pártnak sem érdeke a kötözködés. Együtt veszik semmibe a rendszer ellen leginkább berzenkedő Carter idején elfogadott 1980-as külszolgálati törvényt, amely nemcsak azt írja elő, hogy a nagyköveti posztra javasoltaknak tisztában kell lenniük a fogadó ország gazdasági, politikai és kulturális jellemzőivel – és valamit konyítaniuk kell a hivatalos nyelvhez –, de azt is rögzítik, hogy a kinevezéskor ne vegyék figyelembe az esetleges kampányadományokat.

A legfontosabb amerikai misszióvezetői poszton, Londonban a kapcsolatok több mint két évszázados történetében egyetlen karrierdiplomata állt, az 1991-ben az idősebb George Bush által jelölt Raymond Seitz. Obama most a kampánypénzgyűjtési képessége miatt porszívónak is nevezett 71 éves befektetési bankárt, Louis Susmant küldi oda. Az ejtőernyősként eddig magas rangú politikushoz vagy Ázsia-szakértőhöz szokott Japánban is rossz néven veszik, hogy diplomata helyett egy nagy adományozó, John Roos érkezik. Igaz, a hagyományt már Bush megtörte, Tokióból ugyanis Tom Schieffer távozik, aki benne volt abban a befektetői csoportban, amely 1989-ben jó áron megvette a Texas Rangers baseball-csapatot a volt elnöktől és társaitól.

NAGY GÁBOR