szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem csitul a botrány a Hamász egyik parancsnokának dubaji meggyilkolása körül: a gyanúsítottak száma 26-ra nőtt és bár a dubaji rendőrség szerint Izrael áll a gyilkosság mögött, egyes hírek szerint palesztinok is részt vettek benne, illetve Szíriának és Egyiptomnak is lehetett szerepe a történtekben.

Al-Mabhúh temetése a Damaszkusz melletti palesztin menekülttáborban, január 29-én
AP

Összesen már 26 gyanúsítottja van annak a január 20-i dubaji gyilkosságnak, amelyben egy csoport egy luxusszállodában likvidálta Mahmúd Abder-Raúf al-Mabhúhot, a Hamász katonai szárnyának, az Ezzeddín el-Kasszám Brigádoknak a parancsnokát.

A dubaji rendőrség – amely korábban nyilvánosságra hozta a gyanúsítottak első csoportjának fotóit, sőt, az akció előzményeit rögzítő biztonsági kamerák felvételeit is – azt állítja, hogy korábban azonosított társaikhoz hasonlóan a 15 újabb gyanúsított többsége is nyugat-európai (brit, ír, francia) és ausztrál útlevelekkel érkeztek az emirátusba.

Ki volt al-Mabhúh?

Az 1960-ban, Gázában született Mahmúd Abder-Raúf al-Mabhúhot a Hamász katonai szárnyának legelső tagjai közé sorolják, de testvére, Husszein szerint otthon nem számított magas rangú vezetőnek, miután 1989-ben két izraeli katona meggyilkolásában játszott szerepe miatt Szíriába menekült. Damaszkusz mellett egy varróüzemet működtetett, de titkos életet élt és „bármikor hívott minket, mindig más telefont használt” – mondta testvére az Independentnek. Családjában 14-en voltak testvérek, Mahmúd fiatal korában autószerelőként dolgozott, később saját műhelyt is nyitott a jabalyai palesztin táborban. Husszein szerint testvérét korábban már háromszor is megpróbálták megölni. Izrael szerint al-Mabhúh fontos szerepet játszott az Iránból érkező fegyverszállítmányok Gázába juttatásában.

Az EU külügyminiszterei már a hét elején közös nyilatkozatban ítélték el azt, hogy több tagország hamisított útlevelét használták fel az al-Mabhúh ellen szervezett merényletben, most pedig Ausztrália kormányfője is megszólalt az ügyben.

Bár az EU tagországok nyilatkozata nem nevezte meg Izraelt, mint az akció szervezőjét, az ausztrál miniszterelnök már nem volt ennyire diplomatikus. Kevin Rudd figyelmeztette Izraelt, hogy Ausztrália "nem marad néma az ügyben" és az ABC rádiócsatornának azt mondta, hogy tisztázni fogják a kérdést a zsidó állammal. Az izraeli nagykövetet bekérették az ausztrál külügyminisztériumba.

Minden szem Izraelre szegeződik

A meggyilkolt Hamász-aktivista anyja fia fotójával
AP

A dubaji rendőrség az elmúlt egy hónapban többször is hangoztatta, hogy szinte teljesen biztos abban, hogy Izrael áll a Hamász parancsnokának meggyilkolása mögött. Az akció részletei sokak szerint az izraeli titkosszolgálat, a Moszad módszereire utalnak. Bár egyre nagyobb a nyomás, most már Európán kívül Ausztrália részéről is, Izrael nagyrészt hallgat az üggyel és a Moszad esetleges részvételével kapcsolatban. Az ország külügyminisztériuma a héten csak annyit közölt: semmi nem bizonyítja, hogy Izraelnek köze van a történtekhez.

Az izraeli parlament fő ellenzéki vezetője mindenesetre jó hírnek nevezte, hogy meghalt a Hamász katonai parancsnoka. Cipi Livni volt külügyminiszter, a jobbközép Kadima párt elnöke szerint "az a tény, hogy egy terroristát megöltek, és mindegy, hogy Dubajban vagy Gázában, az jó hír a terrorizmus ellen küzdőknek". Ő sem beszélt viszont arról, hogy ki áll a gyilkosság mögött. 
   
"Árulók" is segédkezhettek

Al-Mabhúh egy plakáton a január végi temetési szertartás közben
AP

Az eddig nyilvánosságra került részletek alapján még ha izraeliek szervezték is meg a gyilkosságot, sokak szerint bizonyos információk átadásával „belsősök” is segédkezhettek az akció megtervezésében. A dubaji rendőrség eddig három palesztin gyanúsítottat hallgatott ki, az al-Ittihád dubaji lap meg nem nevezett forrásai szerint pedig már ki is derült, hogy egyikük részese volt a gyilkosságnak. A rendőrség által az ezt megelőzően kihallgatott két palesztin gyanúsított, Anvar Saheiber és Ahmed Haszanein korábban a Palesztin Hatóság biztonsági tisztjeként dolgozott. A Guardian szerint a palesztin gyanúsítottak egyébként a Fatah-hoz köthetőek, amely az Irán és Szíria által is támogatott Hamász riválisa. A két szervezet a lap szerint egymást vádolja azzal, hogy a meggyilkolt aktivistát feldobta az izraelieknek.

„Árulók” részvételéről szólnak azok a hírek is, amelyek szerint Szíriában elfogták a dubaji hotelben megölt al-Mabhúh egykori társát, Mohammed Nasszert, aki a gyilkosság előtt többször is járt Dubajban és részletesen ismerhette a célpont napirendjét, utazási időbeosztását. A beszámolók szerint Nasszer adhatott tippet a gyilkosságot végrehajtó „kommandó” tagjainak. Az Ynetnews izraeli hírportál szerdán arról számolt be, hogy a dubaji hatóságok már kérték Szíriát, hogy adja ki a Hamász több tagját – köztük Nasszert – is.

Szíria és Egyiptom szerepe?

Al-Mabhúh meggyilkolása nagy valószínűséggel a Hamász két, Irán, illetve Szíria befolyása alatt álló szárnya között kibontakozó belháborújának a következménye – írja a Glóbusz a Stratfor hírszerzési portált idézve. Az USA által kezdeményezett politikai nyitás lehetőségeivel élve Damaszkusz titkos tárgyalásokba kezdett Izraellel és Washingtonnal, és ez megrontotta a viszonyt Irán és Szíria között, illetve azok között is, akiket egyikük vagy másikuk támogat.

A Stratfor közel-keleti forrásai szerint a Damaszkuszhoz lojális csoportok informálták az egyiptomi titkosszolgálatot al-Mabhúh dubaji útjának részleteiről. Az egyiptomi titkosszolgálat pedig átadta az információkat a Moszadnak, mely megtervezte és végrehajtotta az aktivista likvidálását – festi le a történtek egy újabb verzióját a beszámoló.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Folk György (hvg.hu) Világ

Az EU kiakadt a dubaji merénylők miatt

Az EU külügyminiszterei hétfői tanácsülésükön elítélték a hamis európai útleveleket és hitelkártyákat használó személyeket, akik a múlt havi dubaji merényletért felelősök. Izraelt azonban nem hozták közvetlen összefüggésbe az esettel.

MTI Világ

Nem nevezi meg Izraelt az EU dubaji gyilkosságot elítélő közleménye

Az Európai Unió külügyminiszterei élesen elítélték hétfőn, hogy az unió több tagországának hamis útleveleit használták azok a gyilkosok, akik Dubajban megölték a Hamász palesztin szervezet egyik vezetőjét, de nyilatkozatukban Izraelt nem nevezték néven. A szöveg szerint a január 20-elkövetett gyilkosság "olyan tett, amely nem vezethet békéhez és stabilitáshoz a Közel-Keleten".

MTI Világ

Dubaji gyilkosság: újabb 15 gyanúsított

Tizenöt újabb gyanúsítottat azonosítottak a dubaji hatóságok Mahmúd al-Mabhúh Hamász-parancsnok meggyilkolása ügyében, és számos gyanúsított ugyanannak a banknak a hitelkártyáját használta - jelentette szerdán az al-Arabíja hírtelevízió.