szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kínai kormány ellenzi az eddiginél keményebb szankciók bevezetését az atomprogramjához ragaszkodó Iránnal szemben.

Mint a pekingi külügyminisztérium szóvivője csütörtökön újságírók előtt kifejtette, kormánya "úgy gondolja, hogy az iráni nukleáris kérdések terén továbbra is van diplomáciai mozgástér". A feszültség csökkentése szempontjából Csin Kang kulcsfontosságú kérdésnek nevezte, hogy megoldást találjanak a teheráni kutatóreaktor nukleáris fűtőanyaggal történő ellátására. Emellett javítani kell az Irán és a külföldi partnerek közötti konzultációk minőségét - tette hozzá a szóvivő. Mint fogalmazott, ki kell szélesíteni a párbeszédet, hogy békés megoldást lehessen találni az iráni atomprogram körül zajló vitában.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió attól tart, hogy Teherán titokban atomfegyver előállításán fáradozik. Az iráni kormány ezt tagadja, s azt állítja, hogy atomprogramjának célja kizárólag az energiatermelés diverzifikálása (Irán a világ egyik legnagyobb kőolaj- és földgázkitermelője). Az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaként Kína kulcsszerepet játszik az Iránnal szembeni keményebb nemzetközi fellépésről zajló tanácskozásokon.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Szigorúbb szankciókat jelenthet Iránnak a NAÜ jelentése

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) legutóbbi, Iránról szóló jelentése is azt mutatja, mennyire sürgős határozottan választ adni arra, hogy Irán nem mutat együttműködést - közölte pénteken a francia külügyminisztérium. Oroszország szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsa jelenleg nem foglalkozik Irán elleni szankciókat tartalmazó határozat kidolgozásával, de nem kizárt egy ilyen dokumentum kimunkálása. A NAÜ jelentésében, amely csütörtökön szivárgott ki, azt állapította meg, elképzelhető, hogy Irán atomfegyver gyártására alkalmas urándúsítással kísérletezik.