szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Navy Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa kedden közölte: olyan értesülései vannak, amelyek szerint a dél-kirgizisztáni biztonsági erők kínzást alkalmaztak, és önkényesen tartottak fogva embereket a legutóbbi összetűzések alatt.

"A Kirgizisztánban a terepen dolgozó embereim olyan információkat kaptak, amelyek arra engednek következtetni, hogy a helyi hatóságok szemet hunynak az illegális őrizetbe vételek, kínzások, rossz bánásmód és az őrizetesektől erőszakkal kicsikart vallomások felett" - áll Navi Pillay közleményében. "Számos embert - többségükben fiatalok és gyakorlatilag mindnyájan üzbégek - tartottak önkényesen fogva, ami nemcsak a nyilvánvaló etnikai előítéletekről árulkodik, de sérti a kirgiz törvények és a nemzetközi jog számos alapvető elvét" - tette hozzá a főbiztos.

Ezek a jogsértések fenyegetik a hat héttel a kirgiz többség és az üzbég kisebbség közötti erőszakos cselekmények után kialakult törékeny békét. Nem végleges adatok szerint az összecsapásokban 316-an haltak meg. A kirgiz hatóságok szerint az áldozatok száma a kétezret is elérheti.

Az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint Osban, Kirgizisztán második legnagyobb városában és Dzsalálábádban ezer embert vettek őrizetbe. Az erőszak elől a két dél-kirgizisztáni városban több mint négyszázezren menekültek el otthonukból. "Az áldozatok ügyvédeit, hozzátartozóit és jogvédőket megfenyegettek, és aggasztó mértékben megfélemlítették őket" - figyelmeztetett Pillay asszony.

Szóvivője, Ruppert Colville sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a térségben olyan nagyok a feszültségek, hogy naponta háromezren menekülnek el Oroszországba. Colville hozzátette: tanúvallomások szerint a kínzások nemcsak botütésekben merültek ki, hanem körmöket téptek le, fojtogatták, és cigarettával égették az őrizeteseket. A tanúk szerint addig verték a fogva tartottakat, amíg hibátlanul nem énekelték a kirgiz himnuszt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

toma Vélemény

Hogyan csináljunk Svájcból Szomáliát?

Egy puccs – az is meglehet, forradalom, hisz e fogalmat a politikusok mostanság olyannyira elszerették –, széthulló hadsereg és állami bürokrácia, no meg egy etnikai háború a láthatáron. Mindez másfél év forradalmian gyors hozadéka a Sztálin által létrehozott, Kazahsztán területéből kihasított Kirgizisztánban - a kirgizek valójában kazahok -, ahol sokáig semmi sem utalt az események elfajulására.

MTI Világ

Választási csalással vádolja az ellenzék a kirgiz kormányt

Csaknem az összes szavazat összeszámlálása alapján a vasárnapi népszavazáson a kirgizek 90,8 százaléka fogadta el az új alkotmányt a hivatalos eredmények szerint. A volt belügyminiszter választási csalással vádolja az átmeneti kormányt.

MTI Világ

Minszk nem adja ki a volt kirgiz elnököt

Nem talált jogi alapot a fehérorosz főügyészség arra, hogy kiadja Kirgizisztánnak a közép-ázsiai ország hatalmától megfosztott államfőjét, Kurmanbek Bakijevet - közölte szerdán Minszkben Hrihorij Vasziljevics főügyész.

MTI Világ

Menekültek tízezrei térnek haza Kirgizisztánba a választások előtt

A dél-kirgizisztáni etnikai zavargások menekültjeinek tízezrei tértek haza az elmúlt hetekben a szomszédos Üzbegisztánból - mondták kirgiz tisztségviselők, leszögezve, hogy minden menekültnek biztosítani kívánják a hét végi népszavazáson való részvétel lehetőségét.

MTI Világ

Rendőröket küldene Kirgíziába az EU

Az EU külügyminiszterei tárgyalásokat folytatnak arról, hogy nemzetközi rendőri erő kezdje meg a működését Kirgizisztánban - jelentette ki szerdán a kirgiz fővárosban Kimmo Kiljunen, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) parlamenti közgyűlésének közép-ázsiai megbízottja.